ИИВ Ўзбекистонда телефондаги фирибгарликлар кўпайгани ҳақида огоҳлантирди
Бундай ҳолатга учраганлар ўзини қандай ҳимоя қилишлари керак?
'ИИВ Ўзбекистонда телефондаги фирибгарликлар кўпайгани ҳақида огоҳлантирди'ning rasmi
Ички ишлар вазирлиги банк карталаридан маблаг ўғрилаши билан боглик бўлган телефон орқали фирбгарлик ҳолатларининг кўпайиши тўғрисида огоҳлантирди. Шу йил давомида карталардан маблагларни ўғриш тўғрисида сўровномалардан 74 мингта мурожаат олинган. Жиноятчилар ўзларини банк ходимлари, давлат органлари, алоқа операторлари ёки маркетплейслар vakili деб таништиради. Кўпинча улар рус тилида гапиришади ва ишонч ҳосил қилиш учун мессенджерлар орқали қалбаки ҳужжатлар юборади.
ИИВ эслатиб ўтмоқда: банк ходимлари сиздан ҳеч қачон PIN-кодлар, пароллар ва бир марталик SMS-кодларни сўрамайди. Нотаниш ҳаволалар ва иловаларни, ҳатто улар танишлар томонидан юборилган бўлса-да, очиш мақсадга мувофиқ эмас. Нотаниш рақамдан қилинган қўнғироқдаги гапни тўхтатиб, расмий телефон орқали ташкилотга ўзингиз қайта қўнғироқ қилишингиз мумкин.
Агар сиз шахсий маълумотларингизни айтиб қўйган бўлсангиз ёки шубҳали амалиётларни пайқаган бўлсангиз, картани дарҳол блокалаб, ички ишлар органларига мурожаат қилиш зарур.