Today, on April 1st, financial assistance was provided to the families of those who died in a gas explosion at the “Ahmadali Haji” mosque located in the Izbascan district of the Andijan region. This was reported by the Administration of Muslims of Uzbekistan.
The head of the Administration of Muslims of Uzbekistan, Mufti Shaykh Nuriddin Kholiqnazar, inspected the mosque with the participation of responsible persons. He expressed condolences to the families affected by the incident. Verses of the Holy Quran were recited, dedicated to the deceased
It was reported that the scholars, led by the Mufti, prayed for those who had passed away during funeral prayers and memorial services. Material and spiritual support was provided to the relatives of the deceased.
“A speedy recovery was wished for those who received injuries and are being treated in hospitals,” the report says.
It was noted that financial aid was provided to the family members of the deceased by the Administration of Muslims of Uzbekistan. In addition, according to the current legislation, the provision of financial assistance payments is also envisioned.
“Funds will also be allocated in the established order for the restoration of the damaged part of the mosque,” the report says.
We remind you, yesterday, on March 31 at 12:19, a report of an explosion of a gas-air mixture occurred at the “Ahmadali Haji” mosque located in the territory of the “Mirzo Ulughbek” MFY came to the Andijan region FVB. Immediately, 2 rescue squads and 2 fire-rescue crews arrived at the given address. When the incident was reported, the Deputy Prime Minister Ochilboy Ramatov and the Minister of Emergency Situations, Major General Botir Qudratkhodjaev, also arrived at the Izbascan district. Latter, the head of the Administration of Muslims of Uzbekistan, Mufti Shaykh Nuriddin Kholiqnazar also went to the scene of the incident. Following the tragic incident, a government commission was formed by an appropriate decree of the Cabinet of Ministers headed by Deputy Prime Minister Ochilboy Ramatov. Furthermore, following this gas explosion, a criminal case was also initiated. 10 individuals inside the building suffered various degrees of injuries, and 3 individuals died on site. In this regard, the Andijan regional prosecutor's office initiated a criminal case under articles 205 (Abuse of power or official position) and 259 (Violation of fire safety regulations) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan was initiated.