Andijondagi gaz portlashida halok bo‘lganlarning yaqinlariga moddiy yordam berildi
Masjidning talafot ko‘rgan qismini qayta tiklash ishlari uchun ham belgilangan tartibda mablag‘lar ajratiladi
'Andijondagi gaz portlashida halok bo‘lganlarning yaqinlariga moddiy yordam berildi'ning rasmi
Bugun, 1 aprel kuni Andijon viloyati Izboskan tumanida joylashgan “Ahmadali hoji” jome masjididagi gaz portlashida halok bo‘lganlar oilasiga moddiy yordam berildi. Bu haqda O‘zbekiston musulmonlari idorasi xabar qildi.
O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Shayx Nuriddin Xoliqnazar masjidni mutasaddilar ishtirokida ko‘zdan kechirgan. Voqea tufayli ta’ziyali bo‘lgan xonadonlarga hamdardlik bildirgan. Qur’oni karim oyatlari o‘qilib, marhumlar haqiga bag‘ishlangan
Ma’lum qilinishicha, muftiy boshchiligidagi ulamolar vafot etganlarning janoza namozlarida, ma’raka-marosimlarida haqlariga duolar qilgan. Marhumlarning yaqinlariga moddiy-ma’naviy tasalli berilgan.
“Tan jarohati olib, shifoxonalarda muolaja olayotganlarga tez fursatda sog‘ayib ketishlarini tilandi” deyiladi xabarda.
Qayd etilishicha, halok bo‘lganlarning oila a’zolariga O‘zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan moddiy yordamlar berilgan. Shu bilan birga, amaldagi qonunchilikka asosan moddiy yordam pullari ham to‘lash nazarda tutilgan.
“Masjidning talafot ko‘rgan qismini qayta tiklash ishlari uchun ham belgilangan tartibda mablag‘lar ajratiladi”, deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, kecha, 31 mart kuni soat 12:19 da “Mirzo Ulug‘bek” MFY hududida joylashgan “Ahmadali hoji” jome masjidida havo-gaz aralashmasining chaqnashi sodir bo‘lgani haqida Andijon viloyati FVBga xabar kelib tushgandi. Zudlik bilan aytilgan manzilga 2 ta qutqaruv otryadi va 2 ta yong‘in-qutqaruv ekipaji yetib borgan. hodisa sodir bo‘lgani xabar qilinganida vodiyda bo‘lib turgan Bosh vazir o‘rinbosari Ochilboy Ramatov hamda Favqulodda vaziyatlar vaziri general-mayor Botir Qudratxo‘jayev Izboskan tumaniga yetib borgandi. Keyinroq O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Shayx Nuriddin Xoliqnazar ham voqea joyiga jo‘nab ketdi. Baxtsiz hodisa ortidan Vazirlar Mahkamasining tegishli farmoyishi bilan Bosh vazir o‘rinbosari Ochilboy Ramatov boshchiligida hukumat komissiyasi tuziladi. Qolaversa, ushbu gaz portlashi ortidan jinoyat ishi ham qo‘zg‘atildi. Portlashda bino ichida bo‘lgan 10 nafar shaxs turli darajada tan jarohati olgan va 3 nafar shaxs voqea joyida vafot etgan. Mazkur holat yuzasidan Andijon viloyat prokuraturasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 205-(Hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish) va 259- (Yong‘in xavfsizligi qoidalarini buzish) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Today, on April 1st, financial assistance was provided to the families of those who died in a gas explosion at the “Ahmadali Haji” mosque located in the Izbascan district of the Andijan region. This was reported by the Administration of Muslims of Uzbekistan.
The head of the Administration of Muslims of Uzbekistan, Mufti Shaykh Nuriddin Kholiqnazar, inspected the mosque with the participation of responsible persons. He expressed condolences to the families affected by the incident. Verses of the Holy Quran were recited, dedicated to the deceased
It was reported that the scholars, led by the Mufti, prayed for those who had passed away during funeral prayers and memorial services. Material and spiritual support was provided to the relatives of the deceased.
“A speedy recovery was wished for those who received injuries and are being treated in hospitals,” the report says.
It was noted that financial aid was provided to the family members of the deceased by the Administration of Muslims of Uzbekistan. In addition, according to the current legislation, the provision of financial assistance payments is also envisioned.
“Funds will also be allocated in the established order for the restoration of the damaged part of the mosque,” the report says.
We remind you, yesterday, on March 31 at 12:19, a report of an explosion of a gas-air mixture occurred at the “Ahmadali Haji” mosque located in the territory of the “Mirzo Ulughbek” MFY came to the Andijan region FVB. Immediately, 2 rescue squads and 2 fire-rescue crews arrived at the given address. When the incident was reported, the Deputy Prime Minister Ochilboy Ramatov and the Minister of Emergency Situations, Major General Botir Qudratkhodjaev, also arrived at the Izbascan district. Latter, the head of the Administration of Muslims of Uzbekistan, Mufti Shaykh Nuriddin Kholiqnazar also went to the scene of the incident. Following the tragic incident, a government commission was formed by an appropriate decree of the Cabinet of Ministers headed by Deputy Prime Minister Ochilboy Ramatov. Furthermore, following this gas explosion, a criminal case was also initiated. 10 individuals inside the building suffered various degrees of injuries, and 3 individuals died on site. In this regard, the Andijan regional prosecutor's office initiated a criminal case under articles 205 (Abuse of power or official position) and 259 (Violation of fire safety regulations) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan was initiated.