Bugun, 27 iyul kuni poytaxtdagi 1-son shahar klinik shifoxonasida ishlovchi 2 nafar shifokor ko‘rikka kelgan bemor va uning o‘rtoqlari tomonidan kaltaklangan.
Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar berishicha, soat taxminan 07:20 larda shifoxona qabul bo‘limiga Sergeli tumani, Xonobod 4-tor ko‘chasida istiqomat qiluvchi fuqaro B.I. (1997 yilda tug‘ilgan) ikki nafar hamrohlari bilan kelgan.
Bemorni navbatchi travmatolog-shifokor A.A. tibbiy ko‘rikdan o‘tkazgan. Dastlabki tekshiruv davomida unga “Ikkala qo‘l-bilak sohalari, ko‘krak qafasi va qorin oldi devorining ko‘plab kesilgan jarohatlari. Gemorragik shok 2-3-daraja“ tashxisi qo‘yilgan.
Bemorning holati og‘ir, shok holatida deya baholanib, zudlik bilan qon to‘xtatish va shokka qarshi birinchi tibbiy yordam ko‘rsatilgan hamda qo‘shma shikastlanishlar shoshilinch bo‘limining mikroxirurgiya o‘rniga gospitalizatsiya qilingan.
Soat 07:40 da tanadagi ko‘plab kesilgan jarohatlar inobatga olinib, u darhol xirurgik amaliyot o‘tkazish maqsadida mikroxirurgiya operatsiya xonasiga olib kirilgan.
Xirurgik amaliyotga tayyorlash vaqtida bemor shifokor-mikroxirurg M.X.ga jiddiy qarshilik ko‘rsata boshlagan va tibbiyot xodimiga tarsaki tushirib, uni haqorat qilgan. Bemorni tinchlantirishga urinishlar samara bermagach, u operatsion stoldan tushib, shifokorni qattiq do‘pposlay boshlagan.
Shundan keyin shifokor ichki ishlar organlarining "102" telefon raqamiga qo‘ng‘iroq qilib, yuzaga kelgan vaziyat yuzasidan navbatchi qismga ma’lumot bergan. So‘ng, u bemorning o‘rtoqlari tomonidan ham kaltaklagan. Shu paytda operatsion blokka kelgan shoshilinch xirurgiya bo‘limining navbatchi shifokori H.U. ham do‘pposlangan. Oqibatda shifokor hushidan ketib, karaxtlik-koma holatiga tushgan va zudlik bilan reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan.
SSVga ko‘ra, o‘tkazilgan dastlabki tibbiy tekshiruvlar davomida jabrlanuvchi shifokorga “Bosh-miya yopiq jarohati. Bosh miya lat yeyishi o‘rta darajasi. 3-bel umurtqasi chap yon qanotining yopiq sinishi. Bosh peshona qismi terisining shilingan jarohati.O‘ng tomonlama lab burchagining yorilishi” tashxisi qo‘yilib, shoshilinch reanimatsion chora-tadbirlar ko‘rilgan. O‘tkazilgan davo muolajalari natijasida soat 10:30 da bemorning holati biroz ijobiy tomonga o‘zgarib, hushiga kelgan va shok holatidan chiqarilgan. Ammo unda hali ham karaxtlik mavjud. Shu bois davo muolajalari jonlantirish bo‘limida davom ettirilmoqda.
Ikkinchi shifokor M.X.ning holati hozir nisbatan qoniqarli, lekin olgan bosh miya jarohati va ruhiy holati keskin yomonlashgani inobatga olinib, shifoxonaning qo‘shma jarohatlar bo‘limi travmatologiya qismiga gospitalizatsiya qilingan va kerakli tibbiy muolajalar ko‘rsatilyapti.
Ushbu holat bo‘yicha huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan tergovga qadar surishtiruv ishlari olib borilmoqda.

Two doctors were beaten in Tashkent
As a result, one of the doctors lost consciousness, fell into a state of stupor-coma and was immediately hospitalized in the intensive care unit.
Image of 'Two doctors were beaten in Tashkent'
Today, on July 27, two doctors working at the 1st city clinical hospital in the capital were beaten by a patient and his friends.
According to the Ministry of Health, at approximately 07:20, a citizen B.I. (born in 1997) from the Sergeli district, Khonobod 4th lane, came to the hospital's reception with two companions.
The patient was examined by the on-duty traumatologist A.A. During the initial examination, he was diagnosed with “Multiple lacerations in the areas of both forearms, chest cage, and anterior abdominal wall. Hemorrhagic shock 2-3 degree“.
The condition of the patient was assessed as severe, in a state of shock, and he was immediately given first aid for hemorrhage and shock, and hospitalized to the microsurgery section of the combined injuries department.
At 07:40, considering the multiple lacerations on his body, he was immediately taken to the microsurgery operation room for surgery.
During the preparation for the surgical operation, the patient began to seriously resist and hit the microsurgeon M.H., insulting him. When attempts to calm the patient were unsuccessful, he got off the operating table and started to severely beat the doctor.
Afterward, the doctor called the "102" telephone number of the internal affairs bodies and informed the duty unit about the situation that had arisen. Later, he was also beaten by the patient's friends. At this moment, the on-duty doctor of the emergency surgery department H.U. was also beaten. As a result, the doctor lost consciousness, fell into a stupor-coma state, and was immediately admitted to the intensive care unit.
According to the Ministry of Health, during the initial medical examination, the injured doctor was diagnosed with “Closed craniocerebral injury. Moderate-grade brain contusion. Closed fracture of the 3rd lumbar vertebra left ala. Lacerated wound of the forehead skin. Laceration of the right lateral corner of the lip”, and emergency resuscitation measures were taken. As a result of the treatment measures taken, at 10:30 the patient's condition changed slightly for the better, he regained consciousness, and was brought out of the shock state. However, he still experienced stupor. Therefore, the treatment is continuing in the resuscitation department.
The condition of the second doctor M.H. is now relatively satisfactory, but considering the severe brain injury and psychological condition, he was hospitalized to the combined injuries department trauma section of the hospital, and the necessary medical treatments are being provided.
Investigative measures prior to the investigation are being carried out by law enforcement agencies regarding this incident.