Paxta terimiga majburlash bilan bog‘liq holatlar nazoratga olindi
Senatning Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiyasi bunday holatlar zudlik bilan o‘rganilishini bildirdi.
O‘zbekistonda paxta terimiga majburlash bilan bog‘liq holatlar Senatning Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiyasi tomonidan nazoratga olindi. Bu haqda Senat matbuot xizmati xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda paxta yig‘im-terimiga chiqmagan fuqarolarga nafaqa puli to‘lanmasligi, shu bilan birga maktab o‘qituvchilarini paxta yig‘im-terimi ishlariga chiqarishga majburlash bilan bog‘liq xabarlar tarqalmoqda.
“Mazkur holatlar zudlik bilan o‘rganiladi hamda mas’ullarning faoliyatiga huquqiy baho berilishi ta’minlanadi”, deyiladi Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya xabarida.
Shu kabi holatlar aniqlangan taqdirda 1282  yoki 1092 qisqa raqamlariga yoki @munosibmehnat_bot Telegram boti orqali murojaat qilish mumkinligi bildirildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi majburiy mehnatning har qanday shakliga qat’iy qarshiligini, o‘qituvchilarning paxta terimiga jalb etilishini noqonuniy holat ekanini bildirgan.
“Hurmatli pedagoglar, agar siz vakolatingizga kirmaydigan yumushlarga jalb qilinsangiz, zudlik bilan vazirlikning ishonch telefon raqamlari (71) 202-09-09 ga qo‘ng‘iroq qiling” deyiladi vazirlik vakili e’lon qilgan xabarda.
Qayd etilishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida Korrupsiyaga qarshi kurashish va huquqiy nazorat boshqarmasi xodimlaridan iborat ishchi guruh faoliyati yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, aniqlangan har qanday noqonuniy holat yuzasidan huquq-tartibot organlari orqali, albatta, tegishli chora ko‘rilishi ta’minlanadi.
Hukumat tomonidan 9 oktyabrdan boshlab qo‘lda terilgan 1 kilogramm paxta uchun 2500 so‘mdan to‘lash belgilangan.

Incidents related to forced cotton picking have been brought under control.
The Senate's National Commission on Combating Human Trafficking and Decent Work Issues has announced that such cases will be promptly investigated.
Incidents of forced labor in cotton harvesting in Uzbekistan have been taken under control by the Senate's National Commission on Combating Human Trafficking and Ensuring Decent Work. This was reported by the Senate press service here.
There are spreading reports on social networks that citizens who do not participate in cotton harvesting are not paid pensions, and at the same time, school teachers are being forced to participate in cotton harvesting.
“These cases will be promptly investigated, and legal assessments will be provided concerning the activities of those responsible,” states the report of the National Commission on Combating Human Trafficking and Ensuring Decent Work.
If such cases are identified, it is announced that one can appeal through the short numbers 1282 or 1092 or the @munosibmehnat_bot Telegram bot.
The Ministry of Preschool and School Education has declared its strict opposition to any form of forced labor, stating that the involvement of teachers in cotton picking is an illegal situation here.
“Dear educators, if you are involved in tasks that are beyond your authority, please call the ministry's hotline at (71) 202-09-09 immediately,” stated the announcement released by a ministry representative.
It is noted that in the Ministry of Preschool and School Education, the working group consisting of employees from the Department for Combating Corruption and Legal Control has been established, and it is ensured that appropriate measures will certainly be taken concerning any identified illegal situation.
From October 9, the government has set a payment of 2500 UZS for every kilogram of hand-picked cotton.