Berlin davlat kutubxonasi saqlanayotgan Boburiylarga oid mazkur hashamatli albomning bir tomonida g‘azallar, ikkinchi tomonida esa miniatyuralar tushirilgan.
Qiziq tomoni shundaki, albomdagi g‘azallar Alisher Navoiy va Husayn Boyqaroga tegishli bo‘lib, turkiy tilda yozilgan.
- Boburiylar sulolasi uch yuz yildan ortiq hukmronlik tarixiga ega bo‘lsa-da, hech qachon o‘z ota-bobosini, millatini, tilini unutmagan. Saroyda forscha, hindcha yoki boshqa tilda gaplashgan bo‘lishi mumkin, lekin asosiy, eng jiddiy masalalar turkiy tilda hal qilingan va juda ko‘plab turkiy qo‘lyozmalar ko‘chirilgan. Mazkur albomning 25 tasi Germaniyadagi Berlin davlat kutubxonasida saqlanayotgan bo‘lsa, qolgan 100ga yaqin qismi Buyuk Britaniya, AQSH, Chexiya hamda Eronda ekanligi ma’lum qilindi.
Chet ellarga tarqalib ketgan O‘zbekiston madaniy merosi namunalarini qaytarish kabi madaniy islohotlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan amalga oshirilmoqda. Hozirda Boburiylarga tegishli albomning tarqalib ketgan barcha qismlarining faksimileni yig‘ish va O‘zbekistonga olib kelish bo‘yicha ishlar davom etmoqda, — dedi O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov.

The Berlin State Library holds a magnificent album related to the Mughals; one side contains ghazals, while the other side features miniatures .
The interesting part is that the ghazals in the album are attributed to Alisher Navoiy and Husayn Bayqara and are written in the Turkic language.
- Although the Mughal dynasty has a ruling history of over three hundred years, they never forgot their ancestors, their nation, or their language. Conversations in the court may have been in Persian, Hindi, or another language, but the most serious issues were resolved in the Turkic language, and many Turkic manuscripts were copied. It has been revealed that while 25 of these albums are preserved in the Berlin State Library in Germany, nearly 100 others are in the United Kingdom, the USA, the Czech Republic, and Iran.
The initiative to repatriate examples of Uzbekistan's cultural heritage that have spread abroad is being implemented on the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan. Efforts to collect facsimiles of all scattered parts of the album related to the Mughals and bring them back to Uzbekistan are ongoing, — said Firdavs Abduholiqov, director of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.