Iqlim ma’lumotlariga ko‘ra, noyabr oyida o‘rtacha havo harorati oktyabr oyiga nisbatan 6-7 darajaga, shimol va cho‘l hududlarda 8-9 darajaga past bo‘ladi.
Noyabr oyi kuz faslining boshidan farqli darajada havo haroratining keskin o‘zgarib turishi bilan ajralib turadi. Oyning birinchi yarmida o‘rtacha ko‘p yillik kunduzgi harorat 15-20 daraja iliqni (ba’zan 22-27 darajagacha), oyning ikkinchi yarmida esa 10-15 daraja iliqni tashkil etadi.
Bu yil noyabr oyi issiq va asosan quruq ob-havo bilan boshlanadi.
Respublika bo‘yicha 1-3 noyabr kunlarida asosan yog‘ingarchiliksiz ob-havo kuzatiladi, faqat 2 noyabrda Toshkent viloyatining ayrim joylarida kechasi va ertalab biroz yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Havo harorati asta-sekin ko‘tariladi. 3 noyabrga kelib, kunduzi havo 20-25 daraja iliqqacha isiydi.
4 noyabrdan O‘zbekiston hududiga nam va sovuq havo massalarining kirib kelishi boshlanadi. Respublika hududlari bo‘yicha yomg‘ir yog‘adi. Kunduzgi havo harorati Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida 10-15 daraja iliqqacha pasayadi, respublikaning qolgan hududlarida esa iliq ob-havo saqlanib turadi.
5 noyabrdan nam va sovuq havo massalari O‘zbekistonning barcha hududlariga tarqaladi.
Sovuq harorat fonida 5-8 noyabr kunlari respublikaning barcha viloyatlarida, 9-10 noyabrda sharqiy hududlarda vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi (tog‘larda yomg‘ir qorga aylanadi), ba’zi joylarda kuchli bo‘ladi.
Havo harorati asta-sekin pasayadi va birinchi o‘n kunlikning oxiriga kelib, harorat kechalari 3-8° iliqni, kunduz kunlari 7-12° iliqni tashkil etadi.
Noyabr oyining ikkinchi va uchinchi o‘n kunliklarida harorat kechalari 3-8 daraja iliqdan 0-5 daraja sovuqqacha, kunduz kunlari 10-15 daraja iliqdan 3-8 daraja iliqqacha o‘zgarib turishi kutilmoqda. Kunduzgi harorat 17-20 daraja iliqqacha ko‘tarilishida iliq ob-havo davrlari kuzatilishi ehtimoli bor.
Ikkinchi va uchinchi o‘n kunliklarning ayrim kunlarida asosan yomg‘ir ko‘rinishidagi yog‘ingarchilik bo‘lishi kutilmoqda.

November begins with warm and mostly dry weather.
According to  climate data, the average air temperature in November will be 6-7 degrees lower compared to October, and in the north and desert regions, it will be 8-9 degrees lower.
November is characterized by a sharp change in air temperature from the beginning of the autumn season. In the first half of the month, the average daytime temperature is 15-20 degrees warm (sometimes up to 22-27 degrees), while in the second half, it is 10-15 degrees warm.
This year, November begins with warm and mainly dry weather.
Throughout the republic, on the 1st-3rd of November, mainly dry weather will be observed, only on November 2nd, some areas of the Tashkent region might experience a little rain at night and in the morning. The temperature will gradually rise. By November 3rd, the daytime temperature warms up to 20-25 degrees.
From November 4th, the entrance of moist and cold air masses into the territory of Uzbekistan begins. Across the republic's regions, it will rain. The daytime temperature in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region drops to 10-15 degrees warm, while in the rest of the republic, warm weather continues to prevail.
From November 5th, moist and cold air masses spread to all regions of Uzbekistan.
Against the backdrop of cold temperatures, from November 5-8, rain will occasionally fall in all regions of the republic, and from November 9-10 in the eastern regions (rain will turn into snow in the mountains), and in some places, it will be strong.
The temperature will gradually decrease, and by the end of the first decade, the temperature at night will be 3-8° warm, during day time 7-12° warm.
In the second and third decades of November, nightly temperatures are expected to change from 3-8 degrees warm to 0-5 degrees cold, during the day from 10-15 degrees warm to 3-8 degrees warm. There is a possibility of warm weather periods where the daytime temperature rises to 17-20 degrees warm.
During some days of the second and third decades, precipitation mainly in the form of rain is expected.