Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoni Podshohligi Valiahdi, Bosh vaziri Muhammad bin Salmon Ol Saud bilan uchrashuv o‘tkazdi
Uchrashuvda mintaqaviy masalalar, jumladan, Yaqin Sharqdagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish yuzasidan ham fikr almashildi.
Navbatdan tashqari arab-islom sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoni Podshohligi Valiahdi, Bosh vaziri Muhammad bin Salmon Ol Saud bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston-Saudiya ko‘p qirrali munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ar-Riyoddagi favqulodda sammit o‘z vaqtida tashkil etilgani va dolzarb ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Turli darajalardagi faol muloqot va almashinuvlar davom etayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni oshib bormoqda.
"Yashil" energetika, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, kommunikatsiyalar sohasida, qishloq xo‘jaligi, sanoatda yangi qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga, shu jumladan 2025 yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston yetakchisi fuqarolarimiz Haj va Umra ziyoratlarini ado etishlariga yaratilgan sharoitlar uchun Saudiya Arabistoni rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi.
Mintaqaviy masalalar, jumladan, Yaqin Sharqdagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish yuzasidan ham fikr almashildi.
Shu bilan Ar-Riyodga amaliy tashrif doirasidagi tadbirlar yakunlandi, davlatimiz rahbari Bokuga jo‘nab ketdi.

Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the Crown Prince, Prime Minister of the Kingdom of Saudi Arabia, Muhammad bin Salman Al Saud.
In the framework of the extraordinary Arab-Islamic summit, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, held a meeting with the Crown Prince and Prime Minister of the Kingdom of Saudi Arabia, Muhammad bin Salman Al Saud. The President's press service reported this.
The pressing issues of expanding multifaceted relations between Uzbekistan and Saudi Arabia were discussed.
At the beginning of the conversation, the head of our state highlighted the timely organization and critical importance of the extraordinary summit in Riyadh.
The continued active dialogue and exchanges at various levels were noted with great satisfaction. The volume of mutual trade and investments, as well as the number of joint ventures, is increasing.
Issues of promoting new joint projects in green energy, modernizing transport infrastructure, in the field of communications, agriculture, and industry were considered.
Special attention was paid to the preparation for upcoming high-level events, including the second summit of the "Central Asia - Gulf Arab States Cooperation Council" dialogue to be held in the city of Samarkand in 2025.
During the meeting, the leader of Uzbekistan expressed gratitude to the leadership of Saudi Arabia for the conditions created for our citizens to perform Hajj and Umrah pilgrimages.
Regional issues, including the situation in the Middle East and its peaceful resolution, were also discussed.
With this, the events of the practical visit to Riyadh were concluded, and the head of our state departed for Baku.