2030 yilga borib “Yashil” energiya ishlab chiqarishni 40 foizga yetkazamiz – vazir o‘rinbosari
O‘zbekiston iqlim o‘zgarishi muammosining jiddiyligini tan oladi va 2030 yilga borib yashil energiya ishlab chiqarishni 40 foizga yetkazadi. Bu haqda Energetika vazirining o‘rinbosari Umid Mamadaminov Ozarbayjonning Baku shahrida bo‘lib o‘tgan COP29 doirasidagi Markaziy Osiyoda energiyaga o‘tish bo‘yicha investitsiya forumida ma’lum qildi.
Vazirlik rasmiysining ta’kidlashicha, O‘zbekiston toza energiyaga o‘tish va uglerod bozorlarini rivojlantirish tarafdori. Uning so‘zlariga ko‘ra, respublika ham energiyani ko‘p iste’mol qiluvchi mamlakat bo‘lib, atmosferaga chiqayotgan chiqindilarning 70 foizi energetika sektoriga to‘g‘ri keladi.
“So‘nggi bir necha yil ichida O‘zbekiston o‘zining uglerod izlarini kamaytirish uchun qayta tiklanadigan energiya manbalarini integratsiyalash va 2030 yilgacha barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishga intilmoqda. Qayta tiklanadigan manbalardan ishlab chiqariladigan elektr energiyasi kamida 40 foizni tashkil etadi, shuning uchun ham bizning asosiy maqsadimiz – qayta tiklanadigan manbalardan elektr energiyasi ishlab chiqarishni ko‘paytirish”, degan Mamadaminov.
Vazir o‘rinbosari toza energiyaga o‘tishda chegaradosh davlatlar bilan transchegaraviy aloqalarni kengaytirish bo‘yicha hamkorlik qilish muhimligini qo‘shimcha qilgan.
“Hozirda ko‘plab gidroenergetika loyihalari amalga oshirilmoqda, biz Qirg‘iziston va Qozog‘iston, shuningdek, Tojikiston bilan hamkorlikda ish boshladik”, deydi vazir o‘rinbosari.
Mamadaminovning aytishicha, hozirda barcha Markaziy Osiyo davlatlari uglerod bozori bo‘yicha o‘z strategiyasini ishlab chiqmoqda. O‘zbekistonda ham bu boradagi me’yoriy-huquqiy baza ishlab chiqilmoqda va 2024 yilning oxirigacha tayyor bo‘ladi.
Shuningdek, u iqlim bo‘yicha maqsadlarga erishish uchun moliya institutlarining hamkorligi va xalqaro hamjamiyatning yordami zarurligini ta’kidlab o‘tgan.

By 2030, we will increase the production of "green" energy by 40 percent - the Deputy Minister.
Image of 'By 2030, we will increase the production of "green" energy by 40 percent - the Deputy Minister.'
Uzbekistan recognizes the seriousness of the climate change problem and will increase the production of green energy to 40 percent by 2030. This was announced by the Deputy Minister of Energy Umid Mamadaminov at the Investment Forum on Energy Transition in Central Asia which took place in Baku, Azerbaijan, within the framework of COP29 informed.
According to the ministry official, Uzbekistan is an advocate for transitioning to clean energy and developing carbon markets. According to his words, the republic is also a high energy-consuming country, with 70 percent of its emissions coming from the energy sector.
“In recent years, Uzbekistan has been striving to integrate renewable energy sources and achieve sustainable development goals by 2030. Electricity generated from renewable sources will constitute at least 40 percent, hence our main goal is to increase the production of electricity from renewable sources,” said Mamadaminov.
The Deputy Minister added the importance of collaborating on transboundary connections with neighboring countries in the transition to clean energy.
“Currently, many hydropower projects are being implemented, and we have started collaboration with Kyrgyzstan, Kazakhstan, and also with Tajikistan,” says the Deputy Minister.
According to Mamadaminov, all Central Asian countries are currently developing their strategies on the carbon market. In Uzbekistan, the regulatory framework in this area is being developed and will be ready by the end of 2024.
He also emphasized the necessity of cooperation with financial institutions and the support of the international community to achieve climate goals.