Shu sababli ushbu muddatda ayollarning tegishli tibbiy tekshiruvlardan o‘z vaqtida o‘tishi g‘oyatda muhim. Bu orqali homilada tug‘ma va irsiy kasalliklar rivojlanishining oldi olinadi.
Xo‘sh, homilador ayollar qanday skrining tekshiruvlaridan o‘tishi zarur?
SSV Matbuot xizmati shu haqda ma’lumot berdi.
— Prenatal, ya’ni tug‘uruqqacha skrining yordamida homilaning sog‘ligini baholash va genetik kasalliklar rivojlanish xavfini aniqlash mumkin, — deydi mutaxassis Zarina Egamova. — Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad chaqaloqlarning tug‘ma nuqsonlar va irsiy (xromosom) xastaliklar bilan tug‘ilishining oldini olishdan iborat.
Homilador ayollar ikki bosqichdan iborat bo‘lgan prenatal skrining tekshiruvlaridan o‘tkaziladi.
Birinchi bosqichda bo‘lajak onalar ommaviy ultratovush tekshiruvi bilan qamrab olinadi. Shu asnoda homilasida tug‘ma nuqsonlar aniqlanganlar “xavf guruhi”ga kiritiladi. Bunday tekshiruvlar uch marta tuman (shahar) markaziy ko‘p tarmoqli poliklinikalarining prenatal skrining xonasida amalga oshiriladi.
Ilk tekshiruv homiladorlikning 10-14 haftasida, ikkinchi marta 16-20 haftasida, uchinchi marta esa 28-32 haftasida tug‘ma nuqsonlarni aniqlash va homilaning funksional holatini baholash uchun o‘tkaziladi.
Birinchi bosqich tekshiruvi xulosasiga ko‘ra “xavf guruhi”ga kirgan ayollar qanday yo‘l tutadi?
Ular homiladorlikning 16-20 haftasida Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Ona va bola skrining bo‘limi hududiy filiallarida ikkinchi bosqichdagi prenatal tekshiruvlardan o‘tkaziladi. Bunda ayol ushbu muassasaga poliklinikadan yo‘llanma hamda avvalgi prenatal ultratovush tekshiruvlari natijalari aks etgan tibbiy kartasidan ko‘chirmani olib boradi.
Bu yerda ultratovush, biokimyoviy skrining tekshiruvi va uning natijasiga muvofiq homilaning xromosom sindromlar bilan tug‘ilish xavfi yuqori bo‘lganda, invaziv tekshiruv (xorionbiopsiya, platsentotsentez, kordotsentez) usullari, keyinchalik esa homila hujayralarining genetik tahlili hamda boshqa ko‘riklar o‘tkaziladi.
Ikkinchi bosqichdagi prenatal skrining natijasida bo‘lajak onaga tibbiy-genetik xulosa beriladi.
Homilada tug‘ma rivojlanish nuqsonlari va irsiy (xromosom) kasalliklar mavjud bo‘lganda, ayol tibbiy-genetik xulosa bilan tegishli poliklinikaga yuboriladi. Ushbu xulosa ko‘rib chiqish uchun tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarining Tibbiy-maslahat komissiyasiga taqdim etiladi.
Komissiya homilador ayol va uning yaqin qarindoshlariga prenatal skrining tekshiruvlari natijalari, aniqlangan tug‘ma rivojlanish nuqsonlari va buning kelgusidagi oqibatlari, davolash usullari hamda bu bilan bog‘liq xavf-xatarlar darajasi, qo‘llash mumkin bo‘lgan tibbiy muolajalar va ularning samaradorligi haqida to‘liq axborot beradi.
Shundan keyingina homilador ayol va uning yaqin qarindoshlari o‘zlariga ma’qul qarorni qabul qiladi.
Shu ma’noda, bo‘lajak onalar homiladorlik davrida har bir tekshiruvdan o‘z vaqtida o‘tishga jiddiy ahamiyat qaratishi lozim.

For this reason, it is extremely important for women to undergo the necessary medical examinations in a timely manner during this period. This helps in preventing the development of congenital and genetic diseases in the fetus.
So, what kind of screening tests should pregnant women undergo?
The Press Service of the Ministry of Health provided this information.
— Through prenatal screening, before childbirth, it is possible to assess the health of the fetus and identify the risk of developing genetic diseases, — says specialist Zarina Egamova. — The main goal is to prevent babies from being born with congenital defects and hereditary (chromosomal) diseases.
Pregnant women undergo prenatal screening tests in two stages.
In the first stage, expectant mothers are covered with mass ultrasound examinations. At this stage, those whose fetuses are identified with congenital defects are placed in the "risk group". Such examinations are carried out three times in the prenatal screening rooms of district (city) central multi-specialty clinics.
The first examination is conducted between the 10-14 weeks of pregnancy, the second time between the 16-20 weeks, and the third time between the 28-32 weeks to detect congenital defects and assess the functional state of the fetus.
What happens to women who are placed in the "risk group" based on the first stage examination?&strong>
They undergo second-stage prenatal examinations in the territorial branches of the Republican specialized scientific and practical medical center for maternal and child health in the Obstetric and Prenatal Screening Department between the 16-20 weeks of pregnancy. The woman goes to this institution with a referral from the clinic and a copy of her medical card reflecting the results of previous prenatal ultrasound examinations.
Here, ultrasound and biochemical screening tests are performed, and if there is a high risk of the fetus being born with chromosomal syndromes, invasive tests (chorionic villus sampling, placentocentesis, cordocentesis) are conducted, followed by genetic analysis of fetal cells and other examinations.
A medical-genetic conclusion is given to the expectant mother based on the results of the second-stage prenatal screening.
If congenital developmental defects and hereditary (chromosomal) diseases are present in the fetus, the woman is referred to the relevant clinic with the medical-genetic conclusion. This conclusion is presented for review to the Medical Advisory Commission of the district (city) central multi-specialty clinics.
The Commission provides the pregnant woman and her close relatives with detailed information on the results of the prenatal screening tests, identified congenital developmental defects, future implications, treatment methods, the level of associated risks, available medical treatments, and their effectiveness.
Only then do the pregnant woman and her close relatives make an informed decision.
In this sense, expectant mothers should pay serious attention to undergoing each examination on time during pregnancy.