27 aprel kuni Hindiston armiyasi ma’lum qilishicha, kecha tunda Hindiston va Pokiston qurolli kuchlari chegarada bir-biriga hujum qildi. Bu hujumlar Kashmirda sayyohlarga qarshi qilingan terrorchilik aktidan keyin keskinlashgan vaziyat fonida sodir bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, 22 aprel kuni Kashmirning Baysaran vodiysida noma’lum qurolli shaxslar sayyohlarga o‘q uzdi. Hujum oqibatida 25 dan ortiq sayyoh halok bo‘ldi. Mas’uliyatni Pokistonda faoliyat yurituvchi "Lashkar-ye-Toiba" (LeT) tashkiloti o‘z zimmasiga oldi. Hindiston hukumati hodisa uchun Pokistonni aybladi.
Pokiston axborot vaziri Atoulloh Tarar kecha bergan intervyusida mamlakat Hindistonning bosimlariga tayyor ekanini va o‘z hududiy daxlsizligini himoya qilish uchun barcha choralarni ko‘rishini ma’lum qildi.
Xalqaro hamjamiyat esa vaziyatni barqarorlashtirishga da’vat etmoqda. Eron tashqi ishlar vaziri Said Abbos Arakchi Islomobod va Dehlidagi Eron vakolatxonalari orqali har ikki davlat bilan yaqin aloqa o‘rnatishga tayyor ekanini bildirib, "Hindiston va Pokiston aka-uka qo‘shnilardek asrlar davomida shakllangan madaniy va sivilizatsion aloqalarni tiklashi lozim", deb ta’kidladi.
AQSH prezidenti Donald Tramp esa ushbu ziddiyatga aralashmasligini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, Hindiston va Pokiston o‘rtasidagi murakkab munosabatlar tarixan davom etib kelgan va bu masalani ikki davlatning o‘zi hal qilishi lozim.
Bundan tashqari, Xitoy ham vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda. Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I Pokiston tashqi ishlar vaziri Isxak Dar bilan telefon muloqoti chog‘ida Pekin Islomobodning terrorizmga qarshi kurashdagi qat’iy harakatlarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Van I, shuningdek, Hindiston va Pokistonni toqatli bo‘lish va vaziyatni keskinlashtirmaslikka chaqirdi.
Isxak Dar o‘z navbatida Pokiston xalqaro hamjamiyat, xususan Xitoy bilan yaqin aloqada bo‘lib, tinchlik yo‘lida harakat qilishini ma’lum qildi.
Hindiston bosh vaziri Narendra Modi Paxalgamdagi hujumchilarga "eng qattiq javob beriladi" deb yana bir bor ta’kidladi.
Ayni paytda esa dunyo siyosatchilar Hindistonning "ommaviy jazolash" siyosatini tanqid qilishmoqda. Ya’ni bir guruh terrorchilarni deb butun boshli aholi qatlamlaridan o‘ch olishga urinayotganini qo‘llab-quvvatlashmayapti.
Srinagar deputati Ruhulloh Mehdiy Kashmir aholisi "ommavimiy jazo"ga duchor bo‘layotganini aytdi. Shtatning sobiq bosh vaziri Mexbuba Mufti esa xavfsizlik kuchlarini "terrorchilar" bilan tinch aholi o‘rtasida farq qila olishga chaqirdi.

On April 27, according to the Indian army, last night Indian and Pakistani armed forces attacked each other on the border. This incident took place against the backdrop of escalating tensions following a terrorist act against tourists in Kashmir occurred.
We remind that on April 22, in the Baisaran valley of Kashmir, unknown armed individuals opened fire on tourists. More than 25 tourists were killed as a result of the attack. Responsibility was claimed by the "Lashkar-e-Taiba" (LeT) organization, active in Pakistan. The Indian government blamed Pakistan for the incident.
Pakistan's Information Minister Ataullah Tarar stated in an interview yesterday that the country is prepared for pressures from India and will take all measures to defend its territorial integrity.
The international community is calling for stabilization of the situation. Iranian Foreign Minister Saeed Abbas Araghchi expressed readiness to establish close contacts with both states through Iranian embassies in Islamabad and Delhi, emphasizing that "India and Pakistan should restore the centuries-old cultural and civilizational ties like brotherly neighbors," he stressed.
US President Donald Trump has declared non-interference in this conflict. According to him, the complex relations between India and Pakistan have historically continued, and the issue should be resolved by the two countries themselves.
Furthermore, China is also closely observing the situation. Chinese Foreign Minister Wang Yi, during a phone conversation with Pakistan's Foreign Minister Ishaq Dar, expressed Beijing's support for Islamabad's firm actions against terrorism. Wang Yi also urged India and Pakistan to be patient and avoid escalating the situation.
In turn, Ishaq Dar announced that Pakistan, in close contact with the international community, particularly China, is working towards peace.
Indian Prime Minister Narendra Modi once again emphasized that "the strictest response will be given" to the attackers in Pahalgam.
At the same time, the world's politicians are criticizing India's policy of "mass punishment". That is, they do not support taking revenge on entire layers of the population because of a group of terrorists.
Srinagar deputy Ruhullah Mehdi stated that the Kashmir population is facing "mass punishment". The state's former Prime Minister Mehbooba Mufti called on security forces to differentiate between "terrorists" and the civilian population.