Toshkent shahri va viloyatida faoliyat yuritgan qalbaki dori vositalari ishlab chiqarish va ularni sotish bilan shug‘ullangan yashirin sex faoliyatiga barham berildi. Bu haqda “Darakchi.uz” Davlat xavfsizlik xizmati ma’lum qildi.
Bildirilishicha, Toshkent shahrida yashovchi, 1984-yilda tug‘ilgan fuqaro tomonidan ijaraga olingan Toshkent tumanidagi xonadon ko‘zdan kechirilganda, u yerda noqonuniy dori vositalari ishlab chiqarilgan va sotilgan.
Yashirin sexda xavfsizlik talablari va hujjatlarsiz tayyorlangan 49 turdagi jami 594 127 dona “Fusis”, “Prosulpin”, “Ursosan”, “Arbidol” va boshqa nomdagi dorilar, shuningdek, 50 ta uskuna, xomashyo, etiketa, kapsula va qadoqlash materiallari topilib, daliliy ashyolar sifatida rasmiylashtirildi.
Shuningdek, gumonlanuvchining Toshkent shahrining Uchtepa tumanidagi uyi ham ko‘zdan kechirilib, u yerdan 28 640 dona dori vositasi, 75 dona ampula, 46 dona suyuqlik, 18 280 dona nomsiz suppozitoriy va boshqa noqonuniy dorilar hamda ularni tayyorlashga mo‘ljallangan qoliplar aniqlanib, olib qo‘yildi.
Tergovga qadar tekshiruvlarda ma’lum bo‘lishicha, gumonlanuvchi dorilarni tayyorlash uchun xomashyolarni internet orqali noma’lum shaxslardan xarid qilgan. Tahlillarga ko‘ra, musodara qilingan mahsulotlar va uskunalarning umumiy qiymati 10 milliard so‘mga teng.
Aniqlanishicha, qalbaki dorilar Toshkent va Buxoro viloyatlaridagi ayrim dorixonalarga ham tarqatilgan. Hozirda ularning savdosiga chek qo‘yilgan.
Ushbu holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 186-prim-3-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari davom etmoqda.
Shuningdek, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan yana bir tadbirda Toshkentda yashovchi 1992-yilda tug‘ilgan shaxs va uning sherigi – bank xodimi, 1996-yilda tug‘ilgan fuqaro, Xitoydan olib kelingan 798 quti (574 560 dona) infuzion tizimlarni 55 700 AQSh dollariga sotayotgan paytda qo‘lga olindi.
Ekspertiza xulosasiga ko‘ra, umumiy qiymati 1 milliard so‘mlik tibbiy buyumlar foydalanish uchun yaroqsiz hisoblanadi. Ularning saqlanishi, sotilishi va tibbiyotda qo‘llanilishi taqiqlangan.
Mazkur holat yuzasidan ham Jinoyat kodeksining yuqoridagi moddasi asosida jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, surishtiruv ishlari olib borilmoqda.

The activities of a clandestine workshop engaged in the production and sale of counterfeit medicines, operating in the city of Tashkent and Tashkent region, have been discontinued. This was reported by "Darakchi.uz" by the State Security Service.
It was reported that during the inspection of an apartment in the Tashkent district, rented by a resident of Tashkent, born in 1984, illegal drugs were produced and sold there.
In the secret workshop, a total of 594,127 units of 49 types of drugs "Fusis," "Prosulpin," "Ursosan," "Arbidol," and others, as well as 50 units of equipment, raw materials, labels, capsules, and packaging materials, prepared without safety requirements and documents, were found and registered as evidence.
Also, the suspect's house in the Uchtepa district of Tashkent was inspected, and 28,640 medicines, 75 ampoules, 46 liquids, 18,280 unnamed suppositories, and other illegal medicines, as well as molds intended for their production, were discovered and seized.
Pre-investigation checks revealed that the suspect purchased raw materials for the preparation of medicines from unknown persons online. According to the analysis, the total value of the confiscated products and equipment is 10 billion soums.
It turned out that counterfeit drugs were also distributed to some pharmacies in Tashkent and Bukhara regions. Currently, their trade has been restricted.
A criminal case has been initiated under Article 186, Part 3, Clause "a" of the Criminal Code, and the investigation is ongoing.
Also, in another event, conducted jointly with the Department for Combating Economic Crimes, a resident of Tashkent, born in 1992, and his accomplice - a bank employee, a citizen born in 1996, were detained while selling 798 boxes (574,560 units) of infusion systems imported from China for 55,700 US dollars.
According to the expert opinion, medical devices worth 1 billion soums are considered unusable. Their storage, sale, and medical use are prohibited.
A criminal case has been initiated on this fact under the aforementioned article of the Criminal Code, and an investigation is underway.