“O‘zbekgidroenergo” AJ Andijondagi Janubiy Farg‘ona kanalida yuz bergan texnogen holat yuzasidan rasmiy bayonot berdi.
Ma’lum qilinishicha, Andijon viloyati, Buloqboshi tumanida joylashgan kanalda kichik GES qurilishi doirasida vaqtinchalik suv aylanma kanali orqali yo‘naltirilgan suv oqimi natijasida kanalning o‘ng qirg‘og‘ida yer qirilish holati yuz berdi.
Bu loyiha Rossiya Federatsiyasining “MPR” moliya instituti mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgan JFK-3 kichik GES qurilishi bilan bog‘liq bo‘lib, uning quvvati 6,9 MVtni tashkil qiladi va yiliga 33 million kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarishi mo‘ljallangan.
Aylanma kanal 60 m³/s suv o‘tkazishga mo‘ljallangan bo‘lsa-da, amalda 70 m³/s suv oqib o‘tishi natijasida yer qirilish holati kuzatilgan.
Hozirda texnik nosozlikni bartaraf etish ishlari jadal sur’atda amalga oshirilmoqda. Barcha zarur texnika va ishchi kuchi jalb etilgan bo‘lib, 9 may kuni soat 14:00 ga qadar kanalning odatiy ish tartibi to‘liq tiklanishi rejalashtirilgan.
Muhimi, aholiga tegishli uy-joy va tomorqa xo‘jaliklariga yetkazilgan zararlar to‘liq qoplab berilsa, degan rasmiy va’da berildi.

“Uzbekhydroenergo” JSC made an official statement regarding the technogenic situation that occurred in the South Fergana canal in Andijan.
It was reported that in the canal located in Bulakbashi district, Andijan region, a temporary water diversion through a bypass channel for the construction of a small hydropower plant led to soil erosion on the right bank of the canal.
This project is related to the construction of the JFK-3 small hydroelectric power station, funded by the financial resources of the Russian Federation's “MPR” financial institute, with a capacity of 6.9 MW and an anticipated annual electricity production of 33 million kWh.
Although the bypass canal was designed to carry 60 m³/s of water, the actual flow of 70 m³/s resulted in soil erosion.
Currently, efforts to rectify the technical malfunction are being carried out at a rapid pace. All necessary machinery and workforce have been mobilized, with a plan to fully restore the canal's normal operation by May 9, at 14:00.
Most importantly, an official promise was made to fully compensate for damages to the relevant residential and private household properties.