Qashqadaryo viloyatida Davlat xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida “Jihodchilar” diniy-ekstremistik oqimiga mansub yashirin jamoa faoliyati fosh etildi. Buxaqda DXX “Darakchi.uz” malum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Qarshi tumanida yashovchi, 1977-yilda tug‘ilgan, bir necha bor jinoiy javobgarlikka tortilgan shaxs 1964–1986-yillar oralig‘ida tug‘ilgan 7 nafar fuqaroni o‘z jamoasiga jalb qilgan. Ular xonadonlarda yig‘ilishlar o‘tkazib, “halifalik” g‘oyalarini muhokama qilgan.
Tergov davomida ular ijtimoiy tarmoqlar orqali terrorchi tashkilotlar targ‘ibotiga oid audio va videolarni tarqatgani, ekstremistik g‘oyalarni boshqalarga singdirishga uringani aniqlangan.
Guruh yetakchisi va a’zolarining 4 nafari avval ham jinoyat sodir etgan bo‘lib, qamoqda bo‘lishgan. Shunga qaramay, ular o‘z xatolaridan xulosa chiqarmagan.
Qarshi tuman sudi tomonidan ular Jinoyat kodeksining 159, 244 prim 1 va 244 prim 2 moddalari bo‘yicha aybli deb topilib, 6-yildan 10-yil 6 oygacha ozodlikdan mahrum etildi.

During operational activities conducted by the State Security Service and internal affairs bodies in the Kashkadarya region, the activities of a clandestine group belonging to the religious extremist movement "Jihadists" were exposed. The State Security Service (SSS) reported this to "Darakchi.uz."
According to the information, a resident of the Karshi district, born in 1977, who was repeatedly prosecuted, recruited 7 citizens born between 1964 and 1986 into his community. They held meetings in households and discussed the ideas of the "caliphate."
During the investigation, it was revealed that they distributed audio and video materials related to the propaganda of terrorist organizations through social networks and tried to instill extremist ideas in others.
The leader and 4 members of the group had previously committed crimes and were in prison. Nevertheless, they did not learn from their mistakes.
The Karshi District Court found them guilty under Articles 159, 244 prim 1 and 244 prim 2 of the Criminal Code and sentenced them to 6 to 10 years and 6 months of imprisonment.