Britaniyalik ayol ishidan 260 ming dollar o‘g‘irladi
Buyuk Britaniyada 16 yil davomida moliya bo‘limida ishlagan Reychel Uilson erining giyohvand moddalarga bo‘lgan qaramligini moliyalashtirish uchun ish joyidan 260 ming AQSH dollaridan ortiq mablag‘ni o‘g‘irladi. Bu haqda zamon.uz xabar berdi.
Uilson kompaniyada bosh g‘aznachi sifatida faoliyat yuritgan va shu lavozimidan foydalanib, soxta to‘lovlar va qalbakilashtirilgan cheklar orqali pul o‘zlashtirgan. Mablag‘larni u 2020 yil aprelidan boshlab o‘zlashtira boshlagan, ammo 2024 yil avgust oyida vaqtincha uning o‘rnini bosgan hamkasbi moliyaviy hisobotlarda muammolarni aniqlaganidan so‘ng, jinoyat fosh etilgan.
Ichki tergov natijasida Reychel o‘z aybini tan olib, politsiyaga to‘liq ko‘rsatma bergan. Sudda u bu ishni umidsizlikdan qilganini, erining giyohvandlik muammosi uni shu yo‘lga boshlaganini tushuntirgan. Uning advokati ayol ilgari sudlanmagan, hashamatli hayot kechirmagan va ruhiy salomatligi bilan bog‘liq muammolar bilan kurashganini ta’kidlagan.

Rachel Wilson, who had worked in the finance department for 16 years in Great Britain, stole more than 260,000 US dollars from her workplace to finance her husband's addiction to drugs. This was reported by zamon.uz here.
Wilson, who served as the chief treasurer in the company, utilized her position to embezzle funds through fake payments and forged checks. She started embezzling funds from April 2020, but the crime was unveiled in August 2024 after a temporary colleague, standing in for her, detected problems in financial reports.
As a result of an internal investigation, Rachel confessed her guilt and provided a full statement to the police. In court, she explained that she committed the act out of desperation, led by her husband's drug problem. Her lawyer emphasized that the woman had not been previously convicted, lived a modest life, and struggled with mental health issues.
However, Judge Mark Ainsworth of the Liverpool Royal Court, taking into account the scale of the crime and the breach of trust, sentenced the woman to two years of imprisonment. The court mentioned that Wilson's actions not only caused significant harm to the company but also to her family, especially her children.