Shimoliy Koreya Ukrainadagi harbiy amaliyotlarini davom ettirish niyatida va Rossiya tomonida jang qilayotgan o‘z qo‘shinlari sonini uch baravar oshirishga tayyor. Bu haqda Ukraina razvedkasiga tayanib, CNN xabar berdi.
Razvedka hisob-kitoblariga ko‘ra, Pxenyan Moskvaga yordam berish uchun qo‘shimcha 25-30 ming askar yuborishi mumkin. Kiyevdan olingan hujjatlarga tayanib yozilishicha, qo‘shinlar yaqin oylarda Rossiyaga yetib borishi mumkin. Ular noyabr oyida Ukraina Qurolli kuchlarining Kursk viloyatiga bosqinini qaytarish uchun yuborilgan Shimoliy Koreyaning 11 ming askariga qo‘shiladi. G‘arb rasmiylarining ta’kidlashicha, ushbu operatsiya davomida KXDRning 4000 ga yaqin askari yaralangan va halok bo‘lgan.
Qurbonlar bo‘lishiga qaramay, Pxenyanning Moskva bilan hamkorligi faqat tezlashmoqda. Ukraina razvedkasi Rossiya Shimoliy Koreya qo‘shinlarini barcha “zarur texnika, qurol va o‘q-dorilar” bilan ta’minlashga hamda ularni o‘zining jangovar bo‘linmalariga birlashtirishga qodir, deb hisoblaydi. CNN tomonidan qo‘lga kiritilgan hujjatda Shimoliy Koreya qo‘shinlarining keng ko‘lamli hujum operatsiyalari doirasida Ukraina hududidagi jangovar topshiriqlarda ishtirok etishining “ehtimoli yuqori”ligi qayd etilgan.
Aytilishicha, Shimoliy Koreya qo‘shinlarini qayta joylashtirish uchun zarur jihozlar, kemalar va yuk samolyotlari allaqachon yo‘lga qo‘yilgan. Britaniyaning harbiy razvedkaga ixtisoslashgan notijorat tashkiloti Open Source Centre tomonidan CNN’ga taqdim etilgan sun’iy yo‘ldosh tasvirlarida 18 may kuni Dunay porti (Naxodkadan 70 km) yaqinida qo‘shinlarni tashish uchun mo‘ljallangan kema va 4 iyun kuni olingan Shimoliy Koreyadagi Sunan aeroporti suratlarida IL-76 rusumli avtomashina samolyotlari ko‘rsatilgan bo‘lishi mumkin. Ochiq manbalar markazining katta tahlilchisi Jo Byorn KXDR qo‘shinlarini tashish uchun avval foydalanilgan yo‘llardan yana foydalanishi mumkinligini ta’kidlaydi. “Stimson” markazining Koreya dasturi direktori Jenni Taun Ukrainaning 30 ming kishini taxmin qilishini juda yuqori deb hisoblagan va 10-20 ming kishilik raqam “haqiqiyroq ko‘rinadi” deya baholagan.
Shimoliy Koreya 2024 yilning kuzida Rossiyaga 11 ming qo‘shin yuborgan, Rossiya Prezidenti Vladimir Putin esa aprel oyining oxirida ularning yuborilishini tasdiqlagan. Xavfsizlik Kengashi kotibi, avvalroq mudofaa vaziri bo‘lib ishlagan Sergey Shoygu 17 iyun kuni Pxenyanga tashrif buyurdi. Ikki hafta ichida ikkinchisi bo‘lgan tashrif chog‘ida Shoygu minalardan tozalash va Kursk viloyatini tiklash uchun Rossiyaga Shimoliy Koreyaning 1000 sapyori va 5000 harbiy qurilish ishchisi yuborilishini ma’lum qildi.

North Korea intends to provide Russia with another 30,000 soldiers.
Despite nearly 4000 of its soldiers being wounded and killed, North Korea has announced that it will not stop assisting Kim in aiding Putin.
Image of 'North Korea intends to provide Russia with another 30,000 soldiers.'
North Korea intends to continue its military operations in Ukraine and is ready to triple the number of its troops fighting on the side of Russia. This was reported by CNN, relying on Ukrainian intelligence here.
According to intelligence calculations, Pyongyang could send an additional 25-30 thousand soldiers to assist Moscow. Documents obtained from Kyiv suggest that these troops could arrive in Russia in the coming months. They will join the 11,000 North Korean soldiers sent in November to repel the Ukrainian Armed Forces' incursion into the Kursk region. Western officials have stated that during this operation, approximately 4,000 North Korean soldiers were wounded or killed.
Despite casualties, Pyongyang's cooperation with Moscow is only accelerating. Ukrainian intelligence believes Russia is capable of supplying North Korean troops with all the “necessary equipment, weapons, and ammunition” and integrating them into its combat units. A document obtained by CNN indicates a “high probability” of North Korean troops participating in large-scale attack operations on Ukrainian territory.
It is said that the necessary equipment, ships, and cargo planes for relocating North Korean troops have already been dispatched. Satellite images provided to CNN by the non-profit military intelligence organization Open Source Centre could show a ship intended for troop transport near the Danube port (70 km from Nakhodka) on May 18, and IL-76 cargo planes at the Sunan airport in North Korea on June 4. The senior analyst of the Open Source Center, Joe Byrne, notes that North Korea could use previously utilized routes to transport its troops. Jenny Town, director of the Korea program at the “Stimson” center, considers Ukraine's estimate of 30,000 people as very high and assesses a figure of 10-20 thousand as more “realistic.”
North Korea sent 11,000 troops to Russia in the fall of 2024, confirmed by Russian President Vladimir Putin towards the end of April. The Secretary of the Security Council, who was formerly the defense minister, Sergei Shoigu, visited Pyongyang on June 17. During his visit, his second in two weeks, Shoigu announced the dispatch of 1,000 North Korean sappers and 5,000 military construction workers to Russia for demining and reconstruction of the Kursk region.