Tojikiston hukumat folbin va sehrgarlar xizmatidan foydalangan fuqarolarga 475 dollargacha jarima joriy qildi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligining Dushanbe boʻyicha boshqarmasi.
Maʼlum qilinishicha, Bu xizmatlarga murojaat qilgan fuqarolar 3750 somoniy (396 dollar atrofida)dan 4500 somoniy (475 dollar atrofida)gacha jarimaga tortilishi mumkin.
Tojikistonning Maʼmuriy huquqbuzarliklar toʻgʻrisidagi kodeksiga tuzatishlar 31 iyul kuni kuchga kirgandi, biroq bu haqda endigina maʼlum boʻldi, deya aniqlik kiritmoqda ASIA-Plus.
Soʻnggi bir yil ichida Tojikiston rasmiylari folbin va sehrgarlar hamda ularning mijozlariga qarshi kurashni kuchaytirgan. 2024 yilning yozida Tojikiston Ichki ishlar vazirligi folbin va sehrgarlarga borayotgan shaxslar organlar tomonidan chaqirtirilishi, shuningdek, ularning ismlari va fotosuratlarini idoraning maʼlumotlar bazasiga kiritilishi haqida ogohlantirish bergandi.
Oʻshanda mamakat rasmiylari «bu chora-tadbirlarning maqsadi xurofot, folbinlar va sehrgarlar xizmatidan foydalanishning oldini olish ekanligini, chunki baʼzi fuqarolar ularga murojaat qilib, sehr-jodu va afsungarlikning tarqalishiga hissa qoʻshishini» aytgan, deb yozdi ASIA-Plus.
Shuningdek, Tojikistonda folbinlik va sehrgarlik bilan shugʻullanganlik uchun jazo kuchaytirilgan. Parlament bunday xizmatlar uchun jarimani qariyb 800 dollargacha oshirdi va 10 kundan 15 kungacha maʼmuriy qamoqqa olishni joriy qildi. Agar takroran sodir etilsa, bu kattaroq jarima yoki bir yildan ikki yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Maʼlumot uchun, mamakatda 2025 yilning ilk 6 oyida sehrgarlik va folbinlik bilan shugʻullanishning 495 ta holati aniqlangan.

The Tajik government has introduced fines of up to $475 for citizens who use the services of fortune tellers and sorcerers. This was reported by the Dushanbe Directorate of the Ministry of Internal Affairs.
It is reported that citizens who have used these services can be fined from 3,750 somoni (about $396) to 4,500 somoni (about $475).
Amendments to Tajikistan's Code of Administrative Offenses came into force on July 31, but this information has only now become known, ASIA-Plus clarifies.
Over the past year, Tajik authorities have intensified their crackdown on fortune tellers, sorcerers, and their clients. In the summer of 2024, the Ministry of Internal Affairs of Tajikistan warned that individuals visiting fortune tellers and sorcerers could be summoned by the authorities and that their names and photographs would be entered into the agency's database.
At that time, ASIA-Plus wrote that the country's officials stated "the purpose of this measure is to prevent superstition and the use of services of fortune tellers and sorcerers, as some citizens, by turning to them, contribute to the spread of witchcraft and sorcery."
Furthermore, punishment for practicing fortune-telling and sorcery has been toughened in Tajikistan. The parliament increased the fine for such services to nearly $800 and introduced administrative detention from 10 to 15 days. If repeated, it is punishable by a larger fine or imprisonment from one to two years.
For reference, 495 cases of sorcery and fortune-telling were identified in the country in the first 6 months of 2025.