Erdoʻgʻanning BMTdagi nutqi vaqtida mikrofoni oʻchirildi
Turkiya Prezidenti Recep Tayyip Erdo‘gan BMT Bosh Assambleyasidagi chiqishida Isroilni qoralayotgan paytda uning mikrofon avtomatik tarzda o‘chib qoldi.
'Erdoʻgʻanning BMTdagi nutqi vaqtida mikrofoni oʻchirildi'ning rasmi
“Anadolu” xabariga ko‘ra, voqea “Falastin muammosiga yechim topish va ikki davlat yechimi” mavzusidagi konferentsiyada sodir bo‘lgan.
Erdo‘gan nutqining 4-daqiqasining 48-soniyasida ovoz uzilib qolgan, ammo u buni sezmay yana bir daqiqa gapirgan.
BMT reglamentiga ko‘ra, davlat rahbarlari uchun 5 daqiqa vaqt ajratilgani sababli mikrofon avtomatik tarzda o‘chirilgani ma’lum qilindi.
Turkiya Aloqa boshqarmasi Prezidentning so‘zlari to‘xtatilmaganini, balki reglament bo‘yicha belgilangan vaqt tugagani sabab ovoz uzilganini ta’kidladi.

Erdogan's microphone was turned off during his speech at the UN.
While Turkish President Recep Tayyip Erdoğan was criticizing Israel in his address to the UN General Assembly, his microphone automatically turned off.
Image of 'Erdogan's microphone was turned off during his speech at the UN.'
According to the "Anadolu" report, the incident occurred at a conference on the topic of "Finding a solution to the Palestinian problem and the two-state solution."
Erdoğan's voice was cut off at the 4-minute 48-second mark of his speech, but he continued speaking for another minute without noticing.
It was reported that the microphone was turned off automatically because, according to UN regulations, state leaders are allocated 5 minutes of time.
The Turkish Communications Directorate emphasized that the President's words were not stopped, but rather the audio was cut off because the time allocated according to the regulations had ended.