Xorazmda elektrdan noqonuniy foydalanganlar 1,1 mlrd so‘m zarar yetkazdi
Xorazmning Bog‘ot va Xazorasp tumanlarida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish bilan bog‘liq uchta holat aniqlandi.
'Xorazmda elektrdan noqonuniy foydalanganlar 1,1 mlrd so‘m zarar yetkazdi'ning rasmi
Xorazm viloyatining Bog'ot va Xazorasp tumanlarida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish bilan bog'liq holatlar aniqlandi. Bu haqda Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi xabar berdi.
Ma'lum qilinishicha, Bog'ot tumanida yakka tartibdagi tadbirkorga tegishli korxonada elektr hisoblagichining ulanish sxemasi o'zboshimchalik bilan o'zgartirilgan. Oqibatda 715,6 million so'mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalanilgan.
Shuningdek, tumandagi "O.G." fermer xo'jaligiga qarashli suv nasoslarida ham qoidabuzarlik aniqlanib, 213,5 million so'mlik zarar yetkazilgan.
Xazorasp tumanidagi "R.S." fermer xo'jaligiga tegishli suv nasoslarida aniqlangan qoidabuzarlik esa 171 million so'mlik zararga sabab bo'lgan.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, aniqlangan holatlar natijasida elektr ta'minoti korxonalariga jami qariyb 1,1 milliard so'm zarar yetkazilgan.

In Khorezm, illegal electricity users caused 1.1 billion soums in damage.
Cases of illegal use of electricity were identified in the Bogot and Khazorasp districts of the Khorezm region. This was reported by the Inspection for Control over the Use of Electricity, Oil Products, and Gas.
According to the report, at an enterprise owned by an individual entrepreneur in Bogot district, the connection scheme of the electric meter was arbitrarily changed. As a result, electricity worth 715.6 million soums was illegally used.
Also, a violation was detected in the water pumps belonging to the "O.G." farm in the district, causing damage worth 213.5 million soums.
The violation detected in the water pumps belonging to the "R.S." farm in Khazorasp district caused damage worth 171 million soums.
According to preliminary calculations, as a result of the detected cases, electricity supply enterprises suffered total damage of approximately 1.1 billion soums.