3 февраль куни кечқурун биткоин курси 2024 йил ноябридан бери илк бор кескин пасайишни қайд этди.
Маълум қилинишича, биткоин нархи 72,9 минг долларгача тушган бўлиб, бу АҚШда 2024 йилги президентлик сайловларида Дональд Трамп ғалаба қозонганидан бери қайд этилган энг паст кўрсаткич ҳисобланади.
Трампнинг сайловдаги ғалабасидан кейин криптовалюталар бозорида кескин ўсиш кузатилган, инвесторлар янги президент рақамли активларга нисбатан ижобий сиёсат юритишига умид қилган эди. Натижада биткоин ва бошқа криптовалюталар бир неча бор тарихий рекордларни янгилаган. Бироқ вақт ўтиши билан бозор пасайишга юз тутди ва олдинги ўсиш деярли тўлиқ йўқолди.
Сўнгги 24 соат ичида биткоин 2,8 фоизга арзонлаган, бир ҳафта давомида эса унинг қиймати 14 фоизга пасайган. Тошкент вақти билан соат 13:00 ҳолатига кўра, биткоин тахминан 76,4 минг доллар атрофида савдо қилинган.
Қайд этилишича, 2025 йил 6 октябр куни биткоин тарихий максимум — 126 минг долларга етган эди. Ўшандан буён унинг нархи қарийб 40 фоизга пасайган.
Шу билан бирга, криптовалюталар бозорининг умумий капиталлашуви сўнгги 24 соат ичида 2 фоизга қисқариб, 2,59 триллион долларга тушган.

It is reported that the price of bitcoin fell to $72.9 thousand, which is considered the lowest indicator recorded since Donald Trump's victory in the 2024 US presidential elections.
After Trump's election victory, a sharp rise was observed in the cryptocurrency market, as investors hoped the new president would pursue a positive policy towards digital assets. As a result, bitcoin and other cryptocurrencies renewed historical records several times. However, over time, the market turned to decline and the previous growth was almost completely lost.
In the last 24 hours, bitcoin has become cheaper by 2.8 percent, and over the course of a week its value has decreased by 14 percent. According to the situation at 13:00 Tashkent time, bitcoin was traded at approximately $76.4 thousand.
It is noted that on October 6, 2025, bitcoin reached a historical maximum of $126 thousand. Since then, its price has fallen by almost 40 percent.
At the same time, the total capitalization of the cryptocurrency market decreased by 2 percent in the last 24 hours, falling to $2.59 trillion.