Ko‘ksaroy qarorgohida Prezident Shavkat Mirziyoyevning Parij Olimpiadasida ishtirok etgan sportchilar, ularning ota-onalari va murabbiylari bilan uchrashuvi boshlandi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari o‘g‘il-qizlarni 33-yozgi Olimpiya o‘yinlarida munosib ishtirok etib, erishgan ulkan tarixiy g‘alabasi bilan yana bir bor chin qalbdan samimiy muborakbod etdi.
“Dunyoning 200 dan ziyod davlatidan 11 ming nafarga yaqin eng mashhur sportchilar qatnashgan ushbu nufuzli sport anjumani biz uchun tom ma’noda rekordlar, mislsiz yutuqlarga boy bo‘ldi.
Avvalo, mazkur Olimpiadada O‘zbekiston birinchi marta eng ko‘p tarkib bilan, ya’ni, 19 ta sport turi bo‘yicha 90 nafar sportchi bilan ishtirok etganini ta’kidlash lozim.
Ayniqsa, ayollar kurashi, kamondan o‘q otish, suvga sakrash, futbol kabi sport turlari bo‘yicha sportchilarimiz ilk bor Olimpiya o‘yinlarida qatnashganini alohida e’tirof etish kerak”, - dedi Prezident.
Olimpiya medallari, mamlakatning sport olamida erishayotgan yutuqlari davlatning umumiy rivojlanish va insoniy taraqqiyot darajasini bildirishi ta’kidlandi.
“Chindan ham, sizlar g‘oyat keskin bellashuvlarda yuksak jasorat va matonat ko‘rsatib, 8 ta oltin, 2 ta kumush, 3 ta bronza medalni qo‘lga kiritganingiz mamlakatimizning taraqqiyot borasidagi yuksak salohiyatini ifoda etadigan yorqin natijadir.
Bu tarixiy g‘alaba Yangi O‘zbekiston yoshlari qanday buyuk ishlarga qodir ekanini yana bir marta amalda namoyish etdi”, - dedi davlatimiz rahbari.
Mamlakatimiz ishtirokchi davlatlar orasida umumjamoa hisobida 13-o‘rinni, Osiyo qit’asida 4-o‘rinni, turkiy va islom mamlakatlari hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi bo‘yicha 1-o‘rinni egalladi.
Bu natijalar O‘zbekiston tarixida ilgari hech qachon bo‘lmagan yutuq ekani qayd etildi.
To‘rt yilda bir marta o‘tadigan bunday yirik xalqaro musobaqada dunyodagi har bir mamlakatning sport sohasiga berayotgan e’tibori, millat va xalqning jismoniy va ma’naviy salohiyati yaqqol namoyon bo‘ladi.
Bunday ulkan arenada eng kuchli va mohir atletlar, zo‘rlarning zo‘ri ishtirok etadi.
“Shu ma’noda, sizlar xalqimizning chinakam qahramonlari, botir o‘g‘il-qizlari, Vatanimiz iftixorlarisiz. Barchamiz sizlar bilan g‘ururlanamiz!”, - dedi Prezident.

"You are the true heroes of our nation, the brave sons and daughters, the pride of our Homeland."
Image of '"You are the true heroes of our nation, the brave sons and daughters, the pride of our Homeland."'
The meeting with athletes who participated in the Paris Olympics, their parents, and coaches began at the Kok Saroy presidential residence.  This was reported by the Presidential press service.
Our country's leader sincerely congratulated the boys and girls once again with all his heart on their worthy participation in the 33rd Summer Olympic Games and their great historic victory.
“This prestigious sports event, which included almost 11,000 of the most famous athletes from more than 200 countries, has indeed been a record-breaking and unparalleled success for us.
First and foremost, it is necessary to emphasize that Uzbekistan participated in the Olympics with its largest team ever, namely, 90 athletes across 19 sports disciplines.
In particular, it is essential to recognize the participation of our athletes in Olympics for the first time in sports such as women's wrestling, archery, diving, and football,” said the President.
It was highlighted that Olympic medals and achievements in the sports world reflect the overall development and human progress level of the country.
“Indeed, by demonstrating high courage and valor in intensely competitive battles and securing 8 gold, 2 silver, and 3 bronze medals, you have brightly showcased the high potential of our country's progress.
This historic victory has once again proven what great feats the youth of New Uzbekistan are capable of,” said the leader of our country.
Our country ranked 13th among participating states in the overall team standing, 4th in Asia, and 1st among Turkic, Islamic countries, and the Commonwealth of Independent States.
This achievement has been noted as an unprecedented success in the history of Uzbekistan.
The attention given to sports in every country in such a major international competition that takes place every four years, and the physical and spiritual potential of the nation and people, are clearly demonstrated.
In such a grand arena, the strongest and most skilled athletes, the best of the best, participate.
“In this regard, you are the true heroes, the brave sons and daughters of our people, the pride of our Motherland. We all take pride in you!”, said the President.