Gaz konida sodir bo‘lgan ikkinchi avariyada to‘rt kishi halok bo‘lganidan prezident xabardor
'Gaz konida sodir bo‘lgan ikkinchi avariyada to‘rt kishi halok bo‘lganidan prezident xabardor'ning rasmi
Surxondaryoning Boysun tumanidagi "Mustaqillikning 25 yilligi" gaz konida sodir bo‘lgan yangi avariya oqibatida seshanba, 17 sentyabr kuni to‘rt kishi halok bo‘ldi. Bu ma’lumotni O‘zbekiston prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov "Gazeta.uz"ga tasdiqladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, halok bo‘lganlar konda ishlagan pudratchi tashkilot xodimlari bo‘lgan. Ularning shaxsiga aniqlik kiritilgan.
Bir kun avval Boysun tumanidagi bir nechta manbalar, jumladan, shifoxona xodimlari to‘rt kishi halok bo‘lgani haqida xabar bergan edi. Jabrlanganlar soni aniqlashtirilmoqda.
Tibbiy yordam so‘rab murojaat qilgan bir nechta jabrlanganlar borligi ma’lum. Ularning barchasiga ham kasalxonaga yotqizish zarurati bo‘lmagan. Soat 16:00 holatiga shifoxonada bir nafar ishchi bo‘lgan.
Chorshanba kuni Toshkentdagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida o‘tkazilgan brifingda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Bosh prokuratura vakillari avariya oqibatida ikki kishi halok bo‘lgani rostmi, degan savolga tasdiq javobini berdi.
Sherzod Asadovning ma’lum qilishicha, prezident Shavkat Mirziyoyevga hodisa sodir bo‘lishi bilanoq xabar berilgan. U tegishli topshiriqlar berib, real vaqt rejimida vaziyat haqida ma’lumot olmoqda.
Hodisa sodir bo‘lgan joyga mas’ul vazirlik va tashkilotlar rahbarlari yetib borgan. Mahalliy tuzilmalarga avariya oqibatlarini bartaraf etishda yordam berish uchun xorijiy mutaxassislar jalb qilingan.
Hodisa tafsilotlari va boshqa ma’lumotlar kechqurun Boysun tumanida bo‘lib turgan favqulodda vaziyatlar va energetika vazirlari tomonidan e’lon qilinishi kutilmoqda.

In the second accident that occurred at the gas site, the president is aware that four people were killed.
Image of 'In the second accident that occurred at the gas site, the president is aware that four people were killed.'
At the "25th Anniversary of Independence" gas field in the Boysun district of Surkhandarya, a new accident on Tuesday, September 17, resulted in the death of four people. This information was confirmed to "Gazeta.uz" by Sherzod Asadov, the press secretary of the President of Uzbekistan.
According to him, those who died were employees of a contracting organization working at the mine. Their identities have been confirmed.
A day before, several sources in the Boysun district, including hospital staff, reported that four people had died. The number of injured is being verified.
It is known that several injured people have sought medical help. Not all of them needed to be hospitalized. As of 16:00, one worker was in the hospital.
At a briefing held on Wednesday at the Information and Public Communications Agency in Tashkent, representatives of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, and the Prosecutor General's Office confirmed in response to a question whether it was true that two people had died as a result of the accident.
As Sherzod Asadov informed, President Shavkat Mirziyoyev was immediately notified of the incident. He gave appropriate instructions and is receiving information about the situation in real time.
Heads of responsible ministries and organizations have arrived at the site of the incident. Foreign experts have been involved to assist local structures in dealing with the consequences of the accident.
Details of the incident and other information are expected to be announced in the evening by the Ministers of Emergency Situations and Energy, who are in the Boysun district.