Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
'Radarga tushgan qoidabuzarliklar 48 soat ichida YPXga kelmasa, jarima yozilmaydi'ning rasmi
Senatning 57-yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Muhokama etilgan Qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashda hamon saqlanib qolayotgan tizimli muammolarni hal etish va aholiga qulaylik yaratish hamda qonunlarga hurmat hissini shakllantirish maqsadida o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 171-moddasi oltinchi qism bilan to‘ldirilib, unda foto va video qayd etish texnika vositalari orqali aniqlangan huquqbuzarliklar haqida o‘z vaqtida fuqaroni xabardor etish va chora ko‘rish bilan bog‘liq yangi norma kiritilmoqda.

In the 57th plenary session of the Senate, the Law “On Amending and Supplementing the Code on Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan” was considered.
The discussed Law introduces changes into the Code on Administrative Responsibility aimed at resolving systemic problems that still exist in ensuring traffic safety, creating convenience for the population, and fostering respect for the laws.
Article 171 of the Code on Administrative Responsibility has been supplemented with a new part, which includes a norm related to informing the citizen in a timely manner about violations identified through photo and video recording devices and taking measures.
It stipulates that information about traffic rule violations must be sent to the Traffic Safety Service within 48 hours, otherwise, the driver will not be held administratively responsible.