Toshkent viloyati aholisining mol-mulkini ko‘chirish uchun 60 mlrd so‘mdan ortiq kompensatsiya to‘lanadi
Ko‘chmas mulkni buzish va ko‘chirish "Chinobod" mahallasi hududidagi "O‘zbekko‘mir" ko‘mir koni maydoni kengaytirilishi munosabati bilan amalga oshiriladi.
'Toshkent viloyati aholisining mol-mulkini ko‘chirish uchun 60 mlrd so‘mdan ortiq kompensatsiya to‘lanadi'ning rasmi
Toshkent viloyati aholisining mol-mulkini ko‘chirish ya’ni "Chinobod" mahallasi hududidagi "O‘zbekko‘mir" ko‘mir koni maydoni kengaytirilishi munosabati bilan 60 mlrd so‘mdan ortiq kompensatsiya to‘lanadi. Bu haqda Toshkent viloyati hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
1-bosqichda 91 ta mulk egasiga jami 13,1 mlrd so‘m, 2-bosqichda 95 ta mulk egasiga (73 ta turar joy, 1 ta noturar joy, 21 ta bo‘sh turgan yer uchastkalari uchun) 49,2 mlrd so‘m to‘lanishi ko‘zda tutilgan.
Qayd etilishicha, ko‘chmas mulki ko‘chirilishi yoki buzilishi lozim bo‘lgan barcha mulkdorlar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazilgan. Ulardan ularning mol-mulkini buzib tashlashga (ko‘chirishga) rozilik to‘g‘risidagi tegishli shakldagi tilxatlar olindi. Qolgan zarur hujjatlar ham rasmiylashtirildi.
77 ta mulkdor bilan notarial bitimlar tuzildi. 18 ta ko‘chmas mulk obyekti (bo‘sh yer uchastkalari) bo‘yicha meros huquqi uchun hujjatlar rasmiylashtirilgan, keyin esa notarial bitimlar tuzilgan.
Mulkdorlarni bu boradagi mavjud ishlar bilan tanishtirish maqsadida poytaxt viloyati hokimi Zoir Mirzayev mahalliy aholi bilan uchrashib, ular bilan shaxsan suhbatlashdi.
"Tegishli vakolatlarga ega bo‘lgan shtab tashkil etish, shuningdek, mahalliy aholi vakillarini ham jalb qilgan holda Ishchi komissiya tuzish choralari ko‘rildi. Kompensatsiya to‘lash muddatlari va ushbu harakatlarning shaffofligini ta’minlash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi," - deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, "O‘zbekko‘mir" AJ ko‘mir koni maydoni kengaytirilishi munosabati bilan "Chinniabad" MFY hududidagi ko‘chmas mulklari ko‘chirilganligi (ko‘chirilganligi) uchun mulkdorlarga yetkazilgan mulkiy zararni qoplash uchun kompensatsiyalar to‘lanadi. Mablag‘lar respublika Kompensatsiya jamg‘armasidan to‘lanadi.
Toshkent viloyati aholisining mol-mulkini ko‘chirish uchun 60 mlrd so‘mdan ortiq kompensatsiya to‘lanadi - Darakchi.uz

The demolition and relocation of real estate will be carried out in connection with the expansion of the "Uzbekkumir" coal mine area in the territory of the "Chinobod" neighborhood.
More than 60 billion Uzbek soms in compensation will be paid for the relocation of property belonging to the inhabitants of the Tashkent region, namely due to the expansion of the "Uzbekkumir" coal mine area in the "Chinobod" neighborhood area. This was reported by the press service of the Tashkent regional governor's office here.
In the first phase, a total of 13.1 billion soms will be paid to 91 property owners, and in the second phase, 49.2 billion soms are intended to be paid to 95 property owners (73 residential properties, 1 non-residential property, and 21 vacant land plots).
It is noted that open communications have been conducted with all property owners who are required to relocate or demolish their properties. They have provided letters of consent regarding the demolition (relocation) of their properties. The remaining necessary documents were also formalized.
Notarial transactions were made with 77 property owners. Documents for inheritance rights for 18 real estate objects (vacant land plots) have been formalized, and thereafter, notarial transactions were established.
With the goal of acquainting property owners with the current work, the governor of the capital region, Zoir Mirzaev, met with the local population and personally discussed it with them.
"Measures were taken to establish a staff with the necessary authority, as well as to form a Working Commission involving representatives of the local population. Agreements were reached on the deadlines for compensation payments and ensuring the transparency of these actions," - the report states.
We remind you that compensations are paid to property owners for the property relocated (moved) due to the expansion of the "Uzbekkumir" JSC coal mine territory in the "Chinniabad" MCA area. The funds will be paid from the Republic Compensation Fund.