Muddatidan oldin ovoz berish 16−23 oktyabr kunlari bo‘lib o‘tadi.
8 oktyabr kuni o‘tgan Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisida saylovchilarning muddatidan oldin ovoz berishlarini tashkil qilish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning saylov huquqlarini ta’minlashga doir va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi. Bu haqda MSK matbuot xizmati xabar berdi.
Majlisda saylov kuni o‘z yashash joyida bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘lmagan saylovchilar uchun 16−23 oktyabr kunlari muddatidan oldin ovoz berishni tashkil etish to‘g‘risidagi qaror qabul qilindi.
Bu kunlari saylov uchastkalarida ovoz berish vaqti quyidagi muddatda davom etadi:
• ish kunlari soat 09:00 dan 18:00 ga qadar;
• dam olish kunlari esa soat 11:00 dan 17:00 ga qadar.
O‘zbekistonning chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan saylov uchastkalarida muddatidan oldin ovoz berish ushbu saylov uchastkalari joylashgan davlatdagi mahalliy vaqt bilan soat 9:00 dan 18:00 ga qadar amalga oshiriladi.
Qayd etilishicha, saylovda Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga 11 nafar va mahalliy kengashlarga 605 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar deputatlikka nomzod sifatida ro‘yxatga olingan.
Saylov komissiyalari tarkibida esa 1343 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. 830 mingdan ortiq nogironligi bo‘lgan saylovchilarga ko‘mak beruvchi volontyor biriktirilmoqda.
Bundan tashqari, MSK qarori bilan Turkiy davlatlar parlament assambleyasining 19 nafar, Shanxay hamkorlik tashkiloti, MDH Parlamentlararo assambleyasi, Rossiya va Xitoydan 2 nafardan, AQSHning 3 nafar hamda Buyuk Britaniya, Latviya, Litva, Fransiya, Hindiston va Yaponiyaning 1 nafardan vakillari, jami 36 nafar xorijiy va xalqaro kuzatuvchilar akkreditatsiyadan o‘tkazildi.

The dates for early voting in the parliamentary elections have been set.
At the recent meeting of the Central Election Commission held on October 8, issues such as organizing early voting for voters, ensuring the electoral rights of persons with disabilities, and other matters were discussed. The CEC press service  reported about this.
At the meeting, a decision was made to organize early voting for voters who are unable to be at their place of residence on Election Day from  October 16−23 .
The voting hours at polling stations on these days will be as follows:
• on working days from 09:00 to 18:00;
• and on weekends from 11:00 to 17:00.
At polling stations established under the auspices of Uzbekistan's diplomatic and other missions abroad, early voting will be carried out from 9:00 to 18:00 local time of the country where these polling stations are located.
It is noted that for the election to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, 11 persons with disabilities and for local councils, 605 persons with disabilities have been registered as candidates.
Within the composition of the election commissions, there are 1343 persons with disabilities actively participating. Over 830,000 voters with disabilities are being assisted by volunteers.
Furthermore, according to the decision of the CEC, 19 representatives from the Parliamentary Assembly of Turkic-speaking Countries, 2 representatives each from the Shanghai Cooperation Organization, the Interparliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States, Russia, and China, 3 representatives from the USA, and 1 representative each from Great Britain, Latvia, Lithuania, France, India, and Japan, totaling 36 foreign and international observers, have been accredited.