Xiva uzra parvoz qilgan germaniyalik ayol o‘zining dunyo rekordini yangiladi
13-14 oktyabr kunlari Xiva shahrida Ichan-Qal’a majmuasida “Musaffo osmon” shiori ostida I Xalqaro havo sharlar festivali bo‘lib o‘tdi
Festivalda ishtirok etgan germaniyalik uchuvchi ayol Elli Danington Xiva uzra parvoz qilib o‘zining dunyo rekordini yangiladi. O‘zbekiston Elli Danington parvoz qilgan 118 davlat bo‘ldi.
Ichan-Qal’a majmuasidan Xiva osmoniga Braziliya, Germaniya, Qozog‘iston va Rossiyadan kelgan aeronavt sportchilar ham ko‘tarildi.
O‘zbekiston hukumati mamlakatda ayollar uchun yangi imkoniyatlar yaratishni maqsad qilmoqda. Shu munosabat bilan Elli Danington ayol-uchuvchilar uchun maktab ochishni rejalashtirmoqda, bu esa uchishga yo‘l ochadi. Festival aeronavtika sohasini alohida turizm va dam olish yo‘nalishi sifatida rivojlantirishga yangi turtki berishi, shuningdek, sayyohlar uchun xizmatlarni xilma-xil qilishga yordam berishi kutilmoqda.
Festival mehmonlari O‘zbekistonning mehmondo‘stligidan hayratda qolishdi, bu esa har joyda namoyon bo‘ldi. Ular mahalliy aholi tomonidan ko‘rsatilgan samimiy mehmondo‘stlik va mehribon munosabatlarning qulaylik va shinamlik muhitini yaratganini ta’kidladilar. Ishtirokchilar nafaqat an’anaviy mehmondo‘stlikdan, balki O‘zbekistonni o‘ziga xos madaniy urf-odatlarning xilma-xilligidan ham hayratda qoldilar.
Kelgusi yilda “Musaffo osmon” festivallari seriyasini o‘tkazish rejalashtirilgan bo‘lib, bu tadbirlar O‘zbekistonning mehmondo‘stligini yorqin namunasini ko‘rsatadi. Ushbu tadbirlar mamlakatning noyob madaniyati va an’analarini namoyish etish, shuningdek, aeronavtlar va havo sharlariga qiziquvchilar o‘rtasida xalqaro muloqot va tajriba almashish uchun platforma yaratadi.

On October 13-14, the city of Khiva hosted the 1st International Hot Air Balloon Festival at the Ichan-Kala complex under the slogan “Clear Skies” took place.
A German female pilot, Ellie Danington, flew over Khiva and updated her world record. Uzbekistan became the 118th country Ellie Danington has flown in.
Aeronaut sportsmen from Brazil, Germany, Kazakhstan, and Russia also ascended into the skies of Khiva from the Ichan-Kala complex.
The Uzbekistan government aims to create new opportunities for women in the country. In this context, Ellie Danington is planning to open a school for female pilots, which will pave the way for flying. The festival is expected to give a new impulse to developing aeronautics as a distinct tourism and leisure direction, as well as diversifying services for tourists.
The festival guests were amazed by the hospitality of Uzbekistan, which was evident everywhere. They emphasized the comfortable and cozy atmosphere created by the genuine hospitality and kind attitude of the local population. Participants were not only amazed by the traditional hospitality but also by the diversity of Uzbekistan's unique cultural customs.
Next year, it is planned to hold a series of “Clear Skies” festivals, which will demonstrate the bright example of Uzbekistan's hospitality. These events will showcase the country's unique culture and traditions, as well as create a platform for international communication and exchange of experience among aeronauts and hot air balloon enthusiasts.