O‘zbekistonda bo‘lishi nomaqbul  deb topilgan shaxslar ro‘yxati shakllantiriladi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-998-son, 15.11.2024 y.) bilan "O‘zbekiston Respublikasida chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning huquqiy holati to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Qonun bilan O‘zbekiston xalqining sha’nini, qadr-qimmatini, tarixini tahqirlovchi ommaviy chiqishlarni yoki harakatlarni sodir etgan chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning "O‘zbekiston Respublikasida bo‘lishi nomaqbul deb topilgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar ro‘yxati"ga kiritilishini nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Chet el fuqarosini yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsni Ro‘yxatga kiritish O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Kengashining, Senati Kengashining, maxsus vakolatli davlat organlarining taqdimiga asosan amalga oshiriladi.
Ro‘yxatga kiritilgan chet el fuqarosining yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Ro‘yxatga kiritilgan shaxs xabarnoma olgan kundan e’tiboran o‘n kun ichida ixtiyoriy ravishda O‘zbekiston Respublikasidan chiqib ketishi kerak.
Agar Ro‘yxatga kiritilgan, nomaqbul deb topilgan shaxs ko‘rsatilgan muddat ichida ixtiyoriy ravishda O‘zbekiston Respublikasidan chiqib ketmasa, mazkur shaxs deportatsiya qilinadi.

A list of individuals considered undesirable in Uzbekistan will be formed.
The Law signed by the President (Uzbekistan Law № QRK-998, dated 15.11.2024) introduces amendments and additions to the "Law on the Legal Status of Foreign Citizens and Stateless Persons in the Republic of Uzbekistan".
The Law includes amendments and additions that entitle the inclusion of foreign citizens and stateless persons who have committed public statements or actions defaming the honor, dignity, and history of the Uzbek people in the "List of foreign citizens and stateless persons deemed undesirable in the Republic of Uzbekistan".
The inclusion of a foreign citizen or a stateless person in the List is carried out based on the submissions of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Council of the Senate, or authorized state bodies.
Entry into the territory of the Republic of Uzbekistan is not allowed for a foreign citizen or a stateless person included in the List.
The person included in the List must voluntarily leave the Republic of Uzbekistan within ten days from the date of notification.
If a person considered undesirable and included in the List does not voluntarily leave the Republic of Uzbekistan within the specified period, this person will be deported.