Toshkentda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining Axborot-resurs markazi negizida “Inson huquqlari uyi” o‘z faoliyatini rasman boshladi. Bu haqda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining matbuot xizmati xabar qildi.
Shu munosabat bilan Milliy markaz tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi hamda Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi bilan hamkorlikda tantanali ochilish marosimi tashkil etildi.
Tadbirga faoliyati inson huquqlarini himoya qilish va huquqiy normalarni targ‘ib qilish bilan bog‘liq bo‘lgan xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik vakolatxonalar rahbarlari, ommaviy axborot vositalari vakillari, davlat organlari mutaxassislari, yetakchi ekspertlar, ilm-fan va jamoat arboblari – jami 100 nafar atrofidagi ishtirokchi hozir bo‘ldi. Bundan tashqari, “Inson huquqlari uyi”ning ochilishi tadbirini mamlakatimizning barcha hududlari markazlaridagi kutubxonachilar onlayn kuzatib bordi.
Qayd etilishicha, dunyo mamlakatlari Konstitutsiyalarida insonning 110 dan ortiq huquqi qayd etilgan bo‘lsa, bu huquqlarning 90 tasi yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida mavjud va shu huquqlardan 40 tasi yangi konstitutsiyaviy huquqlardir.
Shu ma’noda, “Inson huquqlari uyi”ning rasmiy asosda faoliyat boshlashi ayni konstitutsiyaviy normaning ro‘yobga chiqarilishi bilan bog‘liq yirik amaliy tadbir hisoblanadi.
Tantanali ochilish tadbirining odatiy an’anasi – lenta qirqish marosimi o‘tkazildi. Ipak tasmani Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazidirektori Akmal Saidov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori Asadjon Xodjayev, BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi Sabina Mahl, Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi direktori Umida Teshaboyevabirgalikda qirqdilar.

In Tashkent, the Information Resource Center of the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights officially began its operations as the “House of Human Rights” . This was reported by the press service of the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights
On this occasion, a grand opening ceremony was organized in collaboration with the Information and Mass Communications Agency affiliated with the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan and the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan by the National Center.
The event was attended by representatives of international and regional organizations involved in the protection of human rights and promotion of legal norms, heads of diplomatic missions accredited in Uzbekistan, media representatives, government officials, leading experts, and public figures in science and society – approximately 100 participants in total. In addition, the opening ceremony of the “House of Human Rights” was followed online by librarians from all the regions of our country.
According to reports, while the constitutions of countries around the world record more than 110 rights of a person, 90 of these rights are present in the new edition of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, and 40 of them are new constitutional rights.
In this regard, the official launch of the “House of Human Rights” is a major practical event related to the implementation of this constitutional norm.
The traditional ceremony of the grand opening event - the ribbon cutting, was performed by the Director of the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights Akmal Saidov, the Director of the Information and Mass Communications Agency affiliated with the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan Asadjon Khodjaev, the UN Permanent Coordinator in Uzbekistan Sabina Mahl, and the Director of the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan Umida Teshaboeva together.