Qozog‘istonning Oqmo‘la viloyati Ostona—Shuchinskiy trassada noqulay ob-havo tufayli 40 ga yaqin avtomobil to‘qnashdi. Bu haqda Tengrinews xabar berdi.
Viloyat IIBga ko‘ra, hodisa soat 13:30 larda Birjansal tumanining Ko‘gam va Qaratal qishlog‘i o‘rtasida yuz bergan. Ob-havo sharoiti yomonlashgani (bo‘ron, ko‘rish cheklangani) sababli 40 ga yaqin avtomashina to‘qnashgan. Jabrlanganlar va qurbonlar haqida hozircha ma’lumot yo‘q.
https://t.me/darakchilive/18082 |
Voqea joyida politsiya va favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari ishlamoqda. Avtomobillarni evakuatsiya qilish va yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash ishlari olib borilmoqda.
Avvalroq favqulodda xizmatlar hududda ob-havo sharoiti yomonlashishi mumkinligi haqida ogohlantirgan. Shu munosabat bilan barcha haydovchilarga, ayniqsa, shahar tashqarisidagi avtomobil yo‘llarida harakatlanmaslik tavsiya etilgan.
Haydovchilarni ob-havo sharoitlarini inobatga olishga, yo‘llarda o‘ta ehtiyotkor bo‘lishga va vaziyat yaxshilanmaguncha ushbu yo‘nalishda harakatlanmaslikka chaqiramiz, deyiladi IIB xabarida.

In Kazakhstan, nearly 40 vehicles collided (video)
Nearly 40 vehicles collided on the Astana—Shuchinsk highway in Kazakhstan's Akmola region due to adverse weather conditions. This was reported by Tengrinews here.
According to the regional Department of Internal Affairs, the incident occurred around 13:30 between the Kogam and Karatal villages in the Birzhansal district. The near collision of about 40 vehicles was due to worsening weather conditions (storm, limited visibility). There is currently no information about the victims or injured.
https://t.me/darakchilive/18082
Police and emergency services are working at the scene of the incident. Efforts are being made to evacuate the vehicles and ensure the safety of road traffic.
Emergency services had previously warned that weather conditions in the area could deteriorate. In connection with this, all drivers, especially those traveling outside the city, were advised not to drive.
Drivers are urged to consider weather conditions, be extremely cautious on the roads, and to avoid traveling in this direction until the situation improves, according to the Department of Internal Affairs report.