JIB Shayxontohur tuman sudining 2025 yil 13 yanvar kungi qaroriga ko‘ra, bloger “Jasjan” uchun 5 sutkaga qamaldi.
J.Shodiyev va S.Saidova 2025 yil 11 yanvar kuni soat 12:00larda “Hilton” mehmonxonasi oldida, jamoat joyida bo‘la turishib, o‘zaro janjal qilishganligi, bir-birlarini haqorat qilishganligi haqida video lavha olishib, shu yerda bo‘lgan fuqarolarning tinchligini buzib, mayda bezorilik huquqbuzarligini sodir etishgan.
Sudda aybiga iqror bo‘lib tushuntirish bergan J.Shodiyev va S.Saidova, “Hilton” mehmonxonasi oldida “salbiy qiz va salbiy bola” rolini, bir-birlarini haqorat qilib, o‘zaro janjallashganlik holatini videoga olishganini bayon qilgan.

Blogger "Jasjan" has been imprisoned for 5 days.
According to the decision of the Shaykhontohur District Court dated January 13, 2025, blogger “Jasjan” was sentenced to 5 days in detention.
J.Shodieva and S.Saidova, on January 11, 2025, around 12:00 at the front of the “Hilton” hotel, while being in a public place, engaged in a quarrel, insulted each other, took a video of their altercation, and thereby disturbed the peace of the citizens present, committing a minor hooliganism offense.
In court, admitting their guilt and providing an explanation, J.Shodieva and S.Saidova described their act of recording a video at the front of the “Hilton” hotel, playing the roles of “negative girl and negative boy,” insulting each other and quarreling.
The court sentenced J.Shodieva (“Jasjan”) to 5 days of administrative detention, and S.Saidova was fined an administrative penalty in the amount of 1 BHM (Basic Calculation Amount).