Kambag‘al oilalar a’zolariga BHMning 10 baravarigacha miqdorda subsidiyalar ajratiladi
Kambag‘al oilalar a’zolariga qishloq xo‘jaligi kooperativlari ustav fondiga ulush sifatida kiritish uchun subsidiya ajratiladi
“2025 yilda aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-12-son, 17.01.2025 y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, og‘ir toifadagi 300 ta mahallada kooperatsiya asosida 180–500 kVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyalari barpo etiladi.
2025 yil 1 apreldan 2028 yil 1 yanvarga qadar yangi tashkil etiladigan qishloq xo‘jaligi va dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash kooperativlari uchun ijtimoiy soliq hamda ularga ishga qabul qilingan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i stavkalari 1 foiz etib belgilanadi.
Kambag‘al oilalar reyestriga kiritilgan oilalar a’zolariga qishloq xo‘jaligi kooperativlari ustav fondiga ulush sifatida kiritish uchun BHMning 10 baravarigacha miqdorda subsidiyalar ajratiladi.
Toshkent xodimlarni boshqarish va mehnatni muhofaza qilish kolleji negizida 2025 yil 1 dekabrgacha kreativ sohalar klasteri tashkil qilinadi.
Kasbiy ko‘nikmalar markazlarida:
2025 yil 1 fevraldan ish beruvchilar buyurtmasi va tijorat banklari mijozlari ehtiyoji asosida ishsiz aholini, shu jumladan, kambag‘al oilalar a’zolarini mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasblarga manzilli o‘qitish tizimi joriy etiladi;
2025 yil 1 martdan aholini kasb-hunarga o‘qitish va bandligini ta’minlash jarayonlarini raqamli nazorat qilish tizimi yo‘lga qo‘yiladi;

Subsidies of up to 10 times the minimum wage will be allocated to members of low-income families.
Image of 'Subsidies of up to 10 times the minimum wage will be allocated to members of low-income families.'
Subsidies will be allocated to the members of poor families for their inclusion as a share in the charter fund of agricultural cooperatives
“The President's decision on measures to ensure employment and reduce poverty by 2025” (PQ-12-number, 17.01.2025 y.) was adopted.
According to the decision, solar photovoltaic stations with a capacity of 180–500 kW will be established on a cooperative basis in 300 difficult neighborhoods.
From April 1, 2025, to January 1, 2028, social tax rates, as well as income tax rates from individuals employed, will be set at 1 percent for newly established agricultural and medicinal plant cultivation and processing cooperatives.
Subsidies up to 10 times the minimum subsistence level will be allocated to the members of families included in the registry of poor families for their inclusion as a share in the charter fund of agricultural cooperatives.
A cluster of creative fields will be established based on the Tashkent College of Employee Management and Labor Protection by December 1, 2025.
Professional skills centers:
From February 1, 2025, a targeted training system for the unemployed population, including the members of poor families, will be implemented based on the demand of employers and the needs of commercial bank clients for professions that are in high demand in the labor market;
From March 1, 2025, a system for digital monitoring of the processes of vocational training and employment of the population will be implemented;