Senatning navbatdagi yalpi majlisida “Ekologik ekspertiza, atrof-muhitga ta’sirni baholash va strategik ekologik baholash to‘g‘risida”gi qonun ko‘rib chiqildi.
Yangi tahrirdagi Qonunda quyidagilar o‘z aksini topmoqda:
1. “Elektron hukumat” prinsiplariga asosan atrof-muhitga ta’sirni baholash bo‘yicha yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimining huquqiy asoslari belgilab berilmoqda. Ushbu mexanizm tadbirkorlik subyektlari uchun ekologik ekspertizaga oid materiallarni onlayn tarzda taqdim etish va ekologik ekspertizasi xulosalarini olish imkoniyatini beradi.
2. Yangi tahrirdagi Qonun xalqaro amaliyotdan kelib chiqqan holda strategik ekologik baholash institutini amalda joriy etishning huquqiy normalari bilan to‘ldirilmoqda. Bu o‘z navbatida bugungi kunga qadar ekologik ekspertizasi obyekti sifatida ro‘yobga chiqarilmagan davlat dasturlari, konsepsiyalari, shaharsozlik hujjatlari kabi strategik hujjatlarini ekologik baholash orqali faoliyatning ekologik oqibatlarini oldindan aniqlash, baholash va oldini olish imkoniyatini yaratadi.
3. Davlat ekologik ekspertizasi xulosalarining xolisligi va asoslanganligini ta’minlash, ekspertiza bo‘linmalariga kelib tushgan murojaatlarni ko’rib chiqish, shuningdek, ekspertizani o‘tkazish bilan bog‘liq muammoli va bahsli masalalarni hal etish uchun doimiy faoliyat yurituvchi Ekspertlar kengashi tashkil etilmoqda.
Davlat ekologik ekspertizasini o‘tkazishga ekspert va mutaxassislarni jalb etish o‘rniga ushbu masalalarni Kollegial ravishda ko‘rib chiqish va hal etish imkoniyatlarini yaratadi hamda ekologik ekspertiza xulosalarining shaffofligini ta’minlaydi.
4. Ekologik ekspertiza obyektlari atrof muhitga ta’sir darajasi bo‘yicha uchta toifaga ajratilishi natijasida atrof-muhitga lokal ta’sir ko‘rsatuvchi to‘rtinchi toifa obyektlari ro‘yxatdan chiqarilmoqda. Bu esa minglab kichik tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga noqulayliklarni, byurokratik to‘siqlarni kamaytiradi, vaqt va xarajatlarni qisqartiradi.
5. Ekologik ekspertizadan o‘tkazish muddatlari qayta ko‘rib chiqilmoqda, bu esa o‘z navbatida tadbirkorlik subyektlari faoliyati uchun qulayliklar yaratadi.
6. Loyiha ishlab chiquvchi tashkilotlarga nisbatan malaka sertifikatini joriy etish va tashkilotlarning reytingini shakllantirishning huquqiy asoslari belgilanmoqda.
Bu o‘z navbatida sifatsiz, ekologik normalarga zid bo‘lgan hujjatlarni tayyorlashning oldini oladi va tadbirkorlik subyektlarining ortiqcha vaqtini hamda moliyaviy xarajatlarining kamayishiga, loyiha ishlab chiquvchi tashkilotlarning mas’uliyatini va javobgarligini oshirishga xizmat qiladi.
7. Atrof-muhitga ta’sirni baholash jarayonlariga jamoatchilikni keng jalb etish, xususan, jamoatchilik ekologik ekspertizasi hamda jamoatchilik eshituvini o‘tkazish tartiblarini belgilash bo‘yicha alohida normalar kiritilmoqda.
Qonun fuqarolarning qulay atrof-muhitga hamda uning holati to‘g‘risida ishonchli axborotga ega bo’lish huquqlarini ta’minlab, shaharsozlik hujjatlari loyihalarini jamoatchilik muhohamasidan o‘tkazishning huquqiy asoslarini yaratadi. Shuningdek, davlat ekologik ekspertizasi instituti ishtirokchilarining, xususan, ekolog-ekspertlarning mas’uliyatini oshirishga hamda davlat ekologik ekspertizaga taqdim etilayotgan atrof-muhitga ta’sirni baholash hujjatlari va ekologik normativlar loyihalari sifatini oshirishga xizmat qiladi.

Now, urban planning documents will be evaluated from an ecological perspective.
The Senate's next plenary session discussed the law on “Environmental Expertise, Environmental Impact Assessment, and Strategic Environmental Assessment.”
The new version of the Law reflects the following:
1. Based on the principles of "electronic government," legal foundations for a unified automated information system for environmental impact assessment are being established. This mechanism provides opportunities for business entities to submit materials related to environmental expertise online and receive conclusions of the environmental expertise.
2. The new version of the Law is being supplemented with legal norms for the implementation of the Strategic Environmental Assessment institution, based on international practice. This, in turn, creates opportunities to determine, assess, and prevent the environmental consequences of activities through environmental assessment of strategic documents such as state programs, concepts, and urban planning documents, which have not been subjected to environmental expertise to date.
3. An Experts' Council is being established to ensure the impartiality and substantiation of the conclusions of the state environmental expertise, to review applications received by the expertise units, and to resolve problematic and controversial issues related to the conduct of the expertise.
A collegial approach to the consideration and resolution of these issues, instead of engaging experts and specialists for conducting state environmental expertise, creates opportunities and ensures the transparency of the environmental expertise conclusions.
4. As a result of categorizing objects of environmental expertise based on the degree of impact on the environment into three categories, objects of the fourth category, which have a local impact on the environment, are being removed from the list. This reduces inconveniences, bureaucratic barriers, and cuts time and costs for thousands of small business entities.
5. The terms for undergoing environmental expertise are being reviewed, which, in turn, facilitates business entities' operations.
6. Legal foundations are being established for introducing qualification certificates for project developing organizations and for forming the rating of organizations.
This prevents the preparation of documents that are poor quality and non-compliant with environmental standards, and it contributes to reducing the excessive time and financial expenses of business entities, and to increasing the responsibility and accountability of project developers.
7. Separate norms are being introduced to widely involve the public in the environmental impact assessment processes, particularly, to set the regulations for public environmental expertise and public hearings.
The Law ensures the rights of citizens to a comfortable environment and reliable information about its condition, creates legal foundations for public discussion of urban planning project documents. It also serves to increase the responsibility of the participants of the state environmental expertise institution, particularly, ecologists-experts, and to improve the quality of the documents and draft environmental norms presented for state environmental expertise.