So‘nggi paytlarda ayrim firibgar shaxslar O‘zbekiston fuqarolariga Turkiyada yuqori maoshli ish taklif qilib (asosan fuqarolarning tanish-bilishlari orqali), ularni aldash holatlari ko‘paymoqda. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasining Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi xabar qilib, ogohlantirish bilan chiqdi.
Ma’lum qilinishicha, ushbu shaxslar ishga joylashish, uy-joy va qonuniy hujjatlarni rasmiylashtirish bo‘yicha yolg‘on va’dalar berib, vatandoshlarimizni og‘ir ahvolga solmoqda.
"Agar siz noqonuniy mehnat faoliyatini boshlasangiz yoki firibgarlar tomonidan aldansangiz, quyidagi muammolarga duch kelishingiz mumkin:
Ish haqi va’da qilinganidan ancha kam to‘lanishi yoki umuman berilmasligi
Ish sharoitlari og‘ir yoki yomon bo‘lishi
Ish beruvchi tomonidan noqonuniy ekspluatatsiya va haqorat
Turkiyada noqonuniy mehnat qilish oqibatida deportatsiya va jarimalar
Turkiyaga kelganingizdan so‘ng, ayeroportda kutib olish va’da qilinib, pulingiz o‘zlashtirilgandan keyin vositachining g‘oyib bo‘
Yuqoridagi holatlarda vatandoshlarimiz va ish taklif qilgan shaxslar o‘rtasida hech qanday rasmiy hujjat mavjud bo‘lmaganligi sababli, firibgarlarni javobgarlikka tortish juda qiyin bo‘ladi.
Turkiyada ishlash uchun chet ellik fuqarolar maxsus ruxsatnomaga ega bo‘lishlari shart.
Ish izlash uchun faqatgina O‘zbekiston Respublikasi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi (www.migration.uz) yoki litsenziyaga ega rasmiy agentliklarga murojaat qiling!
Turkiyaga noqonuniy yo‘llar bilan kelmang va ishonchsiz shaxslarga pul bermang!
Ish sharoitlari, ruxsatnomalar va maosh bo‘yicha rasmiy hujjat talab qiling!
O‘zingiz va yaqinlaringizni firibgarlardan ehtiyot qiling! Ishga faqat rasmiy yo‘llar bilan joylashing!" - deyiladi xabarda.

In recent times, certain fraudulent individuals have been deceiving citizens of Uzbekistan by offering high-paying jobs in Turkey (mostly through acquaintances), increasing the incidents of deception. The Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Istanbul city reports and issues a warning about this.
It is reported that these individuals are placing our compatriots in difficult situations by making false promises about employment, housing, and legal documentation.
"If you start an illegal employment activity or are deceived by fraudsters, you may face the following problems:
The salary paid is much less than promised, or not paid at all
Working conditions are harsh or poor
Illegal exploitation and abuse by the employer
Deportation and fines as a result of illegal employment in Turkey
After arriving in Turkey, the situation where the intermediary disappears after promising to pick you up at the airport and taking your money
In the cases mentioned above, it becomes very difficult to hold the fraudsters accountable since there are no official documents between our compatriots and the individuals offering the jobs.
Foreign citizens are required to have a special permit to work in Turkey.
To look for work, only apply to the Agency for External Labor Migration of the Republic of Uzbekistan (www.migration.uz) or to officially licensed agencies!
Do not come to Turkey illegally and do not give money to unreliable individuals!
Demand official documents regarding working conditions, permits, and salaries!
"Protect yourself and your loved ones from fraudsters! Only seek employment through official channels!" - the report says.