Rossiyada 200 yil avval o‘ldirilgan buyuk adib ishi bo‘yicha tergov boshlandi
Rossiya Tergov qo‘mitasi buyuk rus adibi Mixail Lermontovning o‘ldirilishi bo‘yicha tergovni boshladi, deb ma’lum qildi "RIA Novosti" agentligiga Rossiya xalq artisti va Davlat dumasi deputati Nikolay Burlyayev.
"Tergov qo‘mitasi so‘rovimizga ijobiy javob berdi <…> tergovga jiddiy hamkorlikda tayyorgarlik boshlandi", degan deputat. Keyinroq Tergov qo‘mitasi bu ma’lumot haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini ma’lum qildi.
Yanvar oyi oxirida Burlyayev Tergov qo‘mitasiga tegishli ariza bilan murojaat qilganini aytgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘p yillar davomida Lermontov olimlari, sud-tibbiyot, ballistika va tibbiyot sohalaridagi mutaxassislar 1841 yilda Lermontov o‘ldirilganidan keyin darhol o‘tkazilgan tergovning adolatsiz va noxolis kechgani haqida bayonot berishdi.
Ma’lumot uchun, Mixail Lermontov 1814 yilda tug‘ilgan. U 1841 yil 27 iyulda (eski taqvim bo‘yicha 15 iyulda) Mashuk tog‘i etagida bo‘lib o‘tgan duelda, 26 yoshida vafot etgan. Adib Pyatigorsk shahrida 25 yoshli iste’fodagi mayor Nikolay Martinov bilan urushib qolgan. Duelda ular to‘pponchadan otishgan. Lermontov havoga o‘q uzgan. Martinov shoirning ko‘ksini mo‘ljallab otib, o‘ldirgan.
Bu Lermontovning ikkinchi dueli bo‘lgan. Bir yil avval, 1840 yilda ham adib tantanali bal - raqs marosimida Fransiya elchisining o‘g‘li bilan urishib qolib, duelga chiqishgan. Otishmada ikkovi ham tirik qolgan.
Yozuvchi, shoir, rassom va harbiy zobit Mixail Lermontov Rossiya imperiyasining Kavkazdagi istilochilik urushlarida qatnashgan. “Zamonamiz qahramoni”, “Bela”, “Qochoq”, “Mtsiri” va “Borodino” kabi adabiy asarlari bilan mashhur.

An investigation has been launched into the case of a great writer who was killed in Russia 200 years ago.
An investigation has commenced in Russia regarding the case of Lermontov, who was killed 200 years ago.
Image of 'An investigation has been launched into the case of a great writer who was killed in Russia 200 years ago.'
The Russian Investigative Committee has launched an investigation into the murder of the great Russian writer Mikhail Lermontov, announced RIA Novosti agency quoting Nikolay Burlyaev, People's Artist of Russia and Deputy of the State Duma.
"The Investigative Committee responded positively to our request… serious preparations for the investigation have begun," the deputy said. Later, the Investigative Committee announced that this information was not true.
At the end of January, Burlyaev said he had appealed to the Investigative Committee with the relevant application. According to him, for many years, Lermontov scholars, forensic, ballistics, and medical experts have stated that the investigation conducted immediately after Lermontov was killed in 1841 was unfair and biased.
For your information, Mikhail Lermontov was born in 1814. He died at the age of 26 during a duel at the foot of the Mashuk mountain on July 27, 1841 (old calendar July 15). The writer got into a fight with Nikolai Martynov, a 25-year-old retired major, in the city of Pyatigorsk. During the duel, they fired pistols. Lermontov fired into the air. Martynov aimed at the poet's chest and killed him.
This was Lermontov's second duel. A year earlier, in 1840, the writer also got into a fight with the son of the French ambassador at a ceremonial ball - dance event, leading to a duel. Both survived the shooting incident.
The writer, poet, artist, and military officer Mikhail Lermontov participated in the Russian Empire's colonial wars in the Caucasus. He is famous for literary works such as “A Hero of Our Time”, “Bela”, “The Fugitive”, “Mtsyri”, and “Borodino”.