O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin 21 fevral kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalarini muhokama qildilar. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Rossiya Prezidentining o‘tgan yil may oyidagi O‘zbekistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni yetakchilar tomonidan tasdiqlangan "yo‘l xaritasi"ga muvofiq amalga oshirish natijalari ko‘rib chiqildi.
Turli darajalarda faol davom etayotgan samarali muloqot va almashinuvlar yuksak baholandi. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikdagi asosiy ko‘rsatkichlarning o‘sish sur’atini ta’minlash, shuningdek, ikki mamlakat hududlarida sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi.
Gumanitar hamkorlik, eng avvalo, madaniyat, san’at, fan, ta’lim, shu jumladan muhandis kadrlarni tayyorlash, sog‘liqni saqlash va sport sohalarida kengayib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashib, bo‘lajak tadbirlar rejasini muhokama qildilar.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, discussed the pressing issues of further developing and strengthening the comprehensive strategic partnership and alliance relations between Uzbekistan and Russia during a telephone conversation that took place on February 21. This was reported by the Presidential press service.
The results of the implementation of the agreements reached during the state visit of the President of Russia to Uzbekistan in May of the last year were reviewed in accordance with the "roadmap" approved by the leaders.
The ongoing effective dialogue and exchanges at various levels were highly praised. Special attention was given to ensuring the growth rates of the main indicators in trade-economic and investment cooperation, as well as supporting industrial cooperation projects in the territories of the two countries.
The expansion of humanitarian cooperation, primarily in culture, art, science, education, including the training of engineering personnel, health care, and sports, was noted with great satisfaction.
The leaders of Uzbekistan and Russia also exchanged views on international agenda issues and discussed the plan for upcoming events.