Bugun O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov AQSH Davlat kotibi Marko Rubio bilan telefon orqali suhbatlashdi. Bu haqda Saidov o‘z Telegram-kanalida yozib qoldirgan.
Uning ma’lum qilishicha, suhbat davomida ikki va ko‘p tomonlama mavzular muhokama qilingan va davlatlar o‘rtasidagi sheriklikni kengaytirish bo‘yicha kelishib olingan.
Ikki va ko‘p tomonlama aloqalarining muhim mavzulari muhokama qilingan.
"O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va AQSH Davlat departamenti mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni barcha sohalarda kengaytirish yo‘lida yaqin hamkorlikni davom ettirishiga kelishib oldik”, deya yozadi vazir.
Shuningdek, har ikki yo‘nalishda tovar ayirboshlash hajmini oshirish va boshqa mavzular suhbatning asosiy mavzusi bo‘lgan.
“Ishbilarmon doiralar o‘rtasida mustahkam ko‘priklar barpo etish, har ikki yo‘nalishda tovar ayirboshlash hajmini oshirish, Markaziy Osiyo va undan tashqarida farovon taraqqiyotni ta’minlash kun tartibimizning asosiy qismidan o‘rin oldi”, deya yozib qoldirgan vazir.

Today, the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, had a telephone conversation with the US Secretary of State, Marco Rubio. Saidov left a note about this on his Telegram channel.
According to him, during the conversation, bilateral and multilateral topics were discussed, and an agreement was reached to expand the partnership between the states.
Important issues of bilateral and multilateral relations were discussed.
"We have agreed to continue close cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and the US State Department to expand the strategic partnership between our countries in all areas," the minister writes.
Moreover, increasing the volume of trade in both directions and other topics were the main subjects of the conversation.
“Building strong bridges between business circles, increasing the volume of trade in both directions, ensuring prosperous development in Central Asia and beyond were main parts of our agenda,” the minister wrote.