Davlat tibbiyot muassasalariga ishga qabul qilishning yangi elektron mexanizmi yaratildi. Bu haqida SSV Axborot xizmati xabar bermoqda.
Korrupsiya — davlat va jamiyat uchun jiddiy xavf. Shu bois yurtimizda barcha sohalarda, xususan, sog‘liqni saqlash tizimida bu illatga qarshi keskin va murosasiz kurashish, turli byurokratik hamda inson omili bilan bog‘liq to‘siqlarga barham berishga qaratilgan qator chora-tadbirlar amalga oshirilyapti.
— Xususan, ayni paytda vazirlik qoshida manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiya holatlari bo‘yicha tezkor xabar berish, bu boradagi kamchiliklarning o‘z vaqtida oldini olish va ularni bartaraf etish maqsadida 71 241-10-65 yoki respublika bo‘yicha yagona 1203 raqamli “Ishonch telefoni” faoliyat yuritmoqda, — deydi Korrupsiyani oldini olish va kurashish bo‘limi yetakchi mutaxassisi Azizbek Shukurov.
Sohada budjet qonunchiligi buzilishi, korrupsiyaviy xatti-harakatlar va moliyaviy kamchiliklarga yo‘l qo‘yilishining oldini olish maqsadida vazirlik qoshida Situatsion markaz tashkil etildi.
Tibbiyot muassasalarida amalga oshirilayotgan har bir moliyaviy operatsiyani kuzatib borish va nazorat qilish imkonini beruvchi ushbu markaz “xarid.uzex.uz”, “xt-xarid.uz”, “Shaffof qurilish”, “UzASBO”, “DMBAT”, “registr.stat.uz” hamda boshqa axborot tizimlari va Hisob palatasining elektron ma’lumotlar bazasi asosida faoliyat olib boradi.
Shuningdek, davlat tibbiyot muassasalariga yuqori malakali kadrlarni ishga qabul qilishning yangi elektron mexanizmi yaratilib, o‘tgan yil noyabr oyidan Buxoro viloyatida sinov tariqasida yo‘lga qo‘yildi.
Mazkur yangi tizim o‘zini amalda oqlagani bois 2025 yil mart oyidan respublika miqyosida to‘liq joriy etilishi rejalashtirilgan.

A new electronic mechanism for recruiting into state medical institutions has been created. The Ministry of Health Information Service reports about this.
Corruption is a serious danger to the state and society. Therefore, in our country, in all sectors, especially in the healthcare system, a number of measures aimed at fighting vigorously and uncompromisingly against this scourge and eliminating various bureaucratic and human factor related obstacles are being implemented.
— In particular, at the moment, under the ministry, a rapid reporting on conflict of interests and corruption cases is functioning through the "Trust Phone" at 71 241-10-65 or the nationwide number 1203, aiming to timely prevent and eliminate shortcomings in this area, — says Azizbek Shukurov, the leading specialist of the Department for Prevention of Corruption and Combatting it.
To prevent violations of budget legislation, corrupt practices, and financial shortcomings in the sector, a Situational Center has been established under the ministry.
This center, which allows monitoring and controlling every financial operation conducted in medical institutions, operates on the basis of information systems such as "xarid.uzex.uz", "xt-xarid.uz", "Shaffof qurilish", "UzASBO", "DMBAT", "registr.stat.uz" and the electronic database of the Chamber of Accounts.
Furthermore, a new electronic mechanism for recruiting highly qualified personnel into state medical institutions has been created and was launched on a trial basis in the Bukhara region since last November.
Owing to the success of this new system in practice, it is planned to be fully implemented nationwide by March 2025.