Koreya Respublikasi prezidenti Yun Sok Yol mamlakati fuqarolaridan o‘tgan yilning dekabr oyida harbiy holat joriy etilishi sababli yuzaga kelgan noqulayliklar uchun kechirim so‘radi.
U impichment bo‘yicha ish ko‘rilayotgan Konstitutsiyaviy sudda so‘nggi so‘zida xalqidan uzr so‘ragan.
Prezident nega harbiy holat joriy etishga buyruq berganini izohlar kan, bu “davlat va xalq manfaatlaridan kelib chiqqan holda” amalga oshirilganini aytdi.
“Harbiy holat davlat va xalq manfaatlarini ko‘zlab e’lon qilingan edi, biroq bu jarayon siz, aziz fuqarolarimiz orasida noqulaylik va sarosimaga sabab bo‘ldi, buning uchun chin dildan uzr so‘rayman”, — dedi Yun Sok Yol.
Prezident ushbu hodisadan "chuqur og‘riq va aybdorlik" hissini tuyganini ta’kidlab, uni qo‘llab-quvvatlaganlarga minnatdorchilik bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning 3 dekabridan 4 dekabriga o‘tar kechasi Yun Sok Yol mamlakatda harbiy holat joriy qilgan, bir necha soatdan keyin parlament uni bekor qilgan edi.
Yun Sok Yolga ishonchsizlik va korrupsiyada shubhalanish aslida prezident rafiqasining qimmatbaho sumkachani sovg‘a sifatida olganidan boshlangan edi. Bu haqda avvadroq batafsil ma’lumot bergan edik.
14 dekabr kuni parlament Yun Sok Yolga impichment e’lon qildi va endi uning taqdirini Konstitutsiyaviy sud hal qiladi.
Agar sud prezidentni lavozimidan chetlasa, yangi davlat rahbari uchun saylovlar 60 kun ichida o‘tkazilishi kerak.

The President of the Republic of Korea, Yoon Suk Yeol, asked for forgiveness from the citizens of his country for the inconveniences caused by the imposition of martial law in December last year. he requested.
In his final statement at the Constitutional Court hearing the impeachment, he apologized to his people.
Explaining why he ordered the imposition of martial law, the President said it was done “in the interest of the state and the people.”
“Martial law was declared with the interests of the state and the people in mind, but this process caused inconvenience and anxiety among you, my dear citizens, for which I sincerely apologize,” — Yoon Suk Yeol said.
The President expressed deep pain and guilt over this incident and expressed his gratitude to those who supported him.
We remind you that on the night of December 3rd to 4th last year, Yoon Suk Yeol imposed martial law in the country, which was repealed by parliament several hours later.
Distrust and suspicions of corruption against Yoon Suk Yeol actually started with the president’s wife receiving an expensive handbag as a gift. We had previously provided detailed information about this here.
On December 14, the parliament declared impeachment against Yoon Suk Yeol, and now his fate will be decided by the Constitutional Court.
If the court dismisses the president from his position, elections for a new head of state must be held within 60 days.