Metan zapravkalar faoliyatiga qo‘yilgan cheklovlar bosqichma-bosqich olib tashlanadi. Bu haqda Energetika vazirligi xabar berdi.
Mart oyining dastlabki kunlarida mamlakatimizda havo harorati keskin tushib, tabiiy gaz iste’molining ortishi va gaz quvurlarida bosimning pasayishiga sabab bo‘ldi. Mazkur holatda birinchi navbatda aholi hamda ijtimoiy soha obyektlarini tabiiy gaz bilan ta’minlashga ustuvorlik qaratildi va avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalari faoliyati vaqtinchalik to‘xtatildi.
O‘tgan kunlar mobaynida olib borilgan tezkor chora-tadbirlar natijasida quvurlarda gaz bosimi normallashtirildi. Bu esa metan zapravkalar ish faoliyatini tiklash imkonini yaratdi.
Ertaga, 6 mart kuni soat 09:00 dan e’tiboran barcha hududlarda metan zapravkalar faoliyati bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yiladi.
Keltirilgan noqulayliklar uchun iste’molchilardan uzr so‘raymiz, deyiladi vazirligi Axborot xizmati xabarida.

Restrictions on the operation of methane filling stations will be gradually lifted. The Ministry of Energy reported this.
In the early days of March, a sharp drop in air temperature in our country led to an increase in natural gas consumption and a decrease in pressure in gas pipelines. In this situation, priority was given to providing natural gas to the population and social sector facilities first, and the operation of gas filling compressor stations for vehicles was temporarily suspended.
In the past days, as a result of urgent measures taken, the gas pressure in the pipelines was normalized. This created the opportunity to restore the operation of methane filling stations.
Starting from 09:00 on March 6, the operation of methane filling stations in all regions will be gradually resumed.
We apologize to consumers for any inconvenience caused, says the ministry's Information Service report.