O‘zbekiston yerlari chet elliklarga berib yuborilyaptimi?
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlar orqali “Yurtimiz yerlari chet elliklarga berib yuborilayotgani yoki sotilayotgani” haqida xabarlar keng tarqalmoqda.
Kadastr agentligining ma’lum qilishicha, Yer uchastkalarini berish (realizatsiya qilish) talablari Yer kodeksi bilan belgilangan hamda uning 17-moddasiga muvofiq chet ellik fuqarolar va yuridik shaxslar, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, chet el investitsiyalari ishtirokidagi korxonalar yer uchastkalariga faqat ijara huquqi asosida ega bo‘lishi mumkin.
24-moddasiga muvofiq chet el investitsiyalari ishtirokidagi korxonalarga, xalqaro birlashmalar va tashkilotlarga, chet el jismoniy va yuridik shaxslariga yer uchastkalari ijaraga beriladi.
"Xo‘p ijaraga bersagu xususiylashtirib olsachi, unda nima qilamiz?" - deb vahimaga tushmang.
Xavotirga o‘rin yo‘q, “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonunga muvofiq chet ellik fuqarolar, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, chet el yuridik shaxslari, chet el investitsiyalari ishtirokidagi korxonalar, shuningdek davlat organlari, muassasalari, korxonalari va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xususiylashtirish subyektlari bo‘lmaydi, ya’ni chet elliklarga yer xususiylashtirib berilmaydi.
"Xo‘sh agar qishloq xo‘jaligi yer bo‘lsachi? Uni xususiylashtirib oladimi?" - deb o‘zingizni qiynamang. Qishloq xo‘jaligi yerlarini hatto O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari ham xususiylashtirib ololmaydi.
Shunday ekan, YERLARIMIZ ChЕT EL FUQAROLARIGA BЕRIB YUBORILYAPTI mazmunidagi xabarlar asossiz va oxirigacha o‘rganilmasdan chiqarilgan xabarlar, - deyiladi rasmiy xabarda.
Yolg‘on ma’lumotlarni tarqatish Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 202-moddasi 2 qismi hamda Jinoyat kodeksining 244-moddasi 6-qismi bilan javobgarlik mavjudligi eslatilgan.

Is the land of Uzbekistan being given away to foreigners?
In recent days, reports that "Our country's lands are being given away or sold to foreigners" are widely spreading through social networks.
According to the Cadastre Agency, requirements for the allocation (realization) of land plots are determined by the Land Code, and according to its Article 17, foreign citizens and legal entities, persons without citizenship, and enterprises with foreign investments can only have leasing rights to land plots.
In accordance with Article 24, land plots are leased to enterprises with foreign investments, international associations and organizations, foreign individuals and legal entities.
"What if they lease it and then privatize it, what do we do?" - do not panic.
There is no need to worry, according to the Law on "Privatization of Land Plots Not Intended for Agriculture," foreign citizens, stateless persons, foreign legal entities, enterprises with foreign investments, as well as state bodies, institutions, enterprises, and local self-government bodies will not be subjects of privatization, meaning that lands will not be privatized and given to foreigners.
"What if it is agricultural land? Will they privatize it?" - do not trouble yourself. Even the citizens of the Republic of Uzbekistan cannot privatize agricultural lands.
Therefore, reports with the content that OUR LANDS ARE BEING GIVEN AWAY TO FOREIGN CITIZENS are baseless and released without thorough investigation, - states the official report.
Disseminating false information is subject to liability under Article 202 part 2 of the Code of Administrative Responsibility and Article 244 part 6 of the Criminal Code.
Image of 'In Olmalik, a third copper enrichment plant worth 2.7 billion dollars was launched.'
In Olmalik, a third copper enrichment plant worth 2.7 billion dollars was launched.
Image of 'It was emphasized that the "Yoshliq-1" and "Qalmoqqir" deposits have reserves of 45 million tons of copper and more than 5 thousand tons of gold.'
It was emphasized that the "Yoshliq-1" and "Qalmoqqir" deposits have reserves of 45 million tons of copper and more than 5 thousand tons of gold.