Tramp ma’muriyati «qizil» ro‘yxatdagi mamlakatlar fuqarolariga AQSHga kirishni taqiqlashni rejalashtirmoqda. Ushbu ro‘yxatga Kuba, Eron, Liviya, Shimoliy Koreya, Somali, Sudan, Suriya, Venesuela va Yaman kiritilgan. Ta’kidlanishicha, yuqoridagi davlatlardan kelgan shaxslarga Trampning birinchi prezidentlik muddati (2017-2021) davomida ham AQSHga kirish taqiqlangan edi. Bu safar ushbu ro‘yxatga Afg‘oniston ham qo‘shilishi mumkin.
«Qizil» ro‘yxatdan tashqari, “zarg‘aldoq” ro‘yxat ham joriy etiladi. Ushbu ro‘yxatdagi mamlakat fuqarolari AQSHga cheklangan turdagi vizalar orqali va qisqa muddatli mehmon sifatida kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
«Sariq» ro‘yxatga kiritilgan davlatlarga esa 60 kun ichida vaziyatni tuzatish imkoniyati beriladi. Ular AQSH talablarini, jumladan, pasport berish qoidalari va sayyohlar haqidagi ma’lumotlarni taqdim etish bo‘yicha talablarni bajarishlari kerak bo‘ladi. Aks holda, ular «qizil» yoki «zarg‘aldoq» ro‘yxatga kiritiladi.
Tramp o‘zining prezidentlik lavozimidagi eng birinchi ish kuni - 20 yanvarda AQSH Davlat departamentiga, «tekshirish va skrining bo‘yicha ma’lumotlari o‘ta ishonchsiz bo‘lgan davlatlarni aniqlash»ni topshirdi. Bunday davlatlarning fuqarolariga kirish qisman yoki to‘liq to‘xtatilishi mumkin. Ushbu ro‘yxat taxminan ikki hafta ichida tayyor qilinishi kutilmoqda.

The Trump administration is planning to ban citizens of countries on the «red» list from entering the USA. This list includes Cuba, Iran, Libya, North Korea, Somalia, Sudan, Syria, Venezuela, and Yemen. It is noted that during Trump's first presidential term (2017-2021), individuals from the aforementioned countries were also barred from entering the USA. This time, Afghanistan may also be added to this list.
Beyond the «red» list, a “maroon” list will also be introduced. Citizens of countries on this list will have the opportunity to enter the USA with limited types of visas and as short-term visitors.
Countries on the «yellow» list will be given 60 days to rectify their situation. They will need to comply with US requirements, including passport issuance regulations and providing information about tourists. Otherwise, they will be moved to the «red» or «maroon» list.
On his very first day in office - January 20, Trump instructed the US State Department to identify countries «whose information on examination and screening is extremely unreliable». Entry for citizens of these countries may be partially or completely stopped. This list is expected to be prepared within approximately two weeks.