Ma’lum qilinishicha, Namanganda 3 nafar qarindoshlar yerto‘laga tushib, o‘tin va xashaklarni yoqishgan. Oqibatda yerto‘lada yong‘in yuzaga kelgan. Mazkur holat joriy yilning 23 mart kuni Namangan viloyati Yangiqo‘rg‘on tumanida sodir bo‘lgan.
Aniqlanishicha, yerto‘lada olov ichida qolgan bolalarning 2 nafari 2021 yilda, yana biri 2017 yilda tug‘ilgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2 nafar bolakay deraza orqali qutqarib qolingan. Vafot etgan bolakayning jonsiz tanasi esa bobosi tomonidan topilgan.
Shifokorlarning yordami sabab 2 nafar bolaning hayoti saqlab qolingan. Tuman tibbiyot birlashmasining xulosasiga ko‘ra, tirik qolgan bolalar yuz, bo‘yin, ikkala qo‘l, oyoq va son qismlaridan kuyish jarohatini olgan.
Marhumning vafotiga esa tananing 100 foiz qismi 4- darajadagi kuyish oqibatida yuzaga kelganligi, tana qismlarida to‘liq kuyish jarohati ko‘rsatilgan.
Mazkur holat yuzasidan marhum bolaning o‘lim sabablarini aniqlash maqsadida sud-tibbiy ekspertizasi, uning xonadonida sodir bo‘lgan yong‘in sababini aniqlash uchun yong‘in texnikaviy ekspertizasi tayinlangan. Bu haqda Bosh prokuratura Matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov ma’lum qildi. Hozirda tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.

In Namangan, a 4-year-old child playing with matches burned down.
A fire broke out as a result of a boy burning firewood and straw in the backyard with two of his relatives.
Image of 'In Namangan, a 4-year-old child playing with matches burned down.'
As reported, in Namangan, three relatives fell into a cellar and started burning wood and straw. As a result, a fire broke out in the cellar. This incident occurred on March 23 of the current year in the Yangiqo'rg'on district of Namangan region.
It was determined that two of the children trapped in the fire were born in 2021, and the other in 2017.
According to official reports, two children were rescued through a window. The lifeless body of the deceased child was found by his grandfather.
With the help of doctors, the lives of two children were saved. According to the conclusion of the district medical association, the surviving children received burn wounds on their faces, necks, both arms, legs, and groin areas.
The death of the deceased was caused by 4th degree burns covering 100 percent of the body, with full-thickness burn injuries indicated on body parts.
An autopsy to determine the cause of death of the deceased child and a technical fire examination to determine the cause of the fire in his household have been ordered. The Press Secretary of the Prosecutor General, Hayot Shamsutdinov, announced this. Preliminary investigation actions are currently being conducted.