Uning ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan ayrim shaxslar radikallashuvga moyil bo‘lib, bu xavfsizlikka tahdid solishi mumkin. Shu sababli, Litva hukumati madaniy jihatdan yaqinroq bo‘lgan mamlakatlardan malakali ishchi kuchini jalb qilishga urinmoqda.
Bu bayonot Litva Davlat xavfsizlik departamenti (DXD) rahbari Daryus Yaunishkisning 2024 yil oktyabr oyidagi bildiruvidan so‘ng yangradi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2021 yildan beri Markaziy Osiyodan kelgan migrantlar soni 14 barobarga oshgan. Bu esa radikallashuv xavfini oshirmoqda. Yaunishkis, shuningdek, DXD 2023 va 2024 yillarda terrorizm bilan bog‘liq to‘rtta shaxsni aniqlaganini va ularga mamlakatga kirish taqiqlanganini ma’lum qildi.
Litvadagi migratsiya ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil 1 oktyabr holatiga ko‘ra, mamlakatda 10,6 ming o‘zbekistonlik va 7,2 ming tojikistonlik yashamoqda. Bu raqamlar 2022 yilga nisbatan ancha yuqori. DXD bu o‘sishni radikallashuv xavfi bilan bog‘lamoqda.
Palutskasning ta’kidlashicha, Litva vizalarni berish va hujjatlarni ko‘rib chiqish markazlarini qayta ko‘rib chiqib, madaniy jihatdan yaqin mamlakatlar bilan hamkorlikni kuchaytirishni rejalashtirmoqda. Bu orqali mamlakat xavfsizligini ta’minlash va radikallashuv xavfini kamaytirish maqsad qilingan.
Bu qaror Litvadagi migratsiya siyosatidagi katta o‘zgarishlarni anglatadi va mamlakatning xavfsizlikni ta’minlashga bo‘lgan jiddiy yondashuvini ko‘rsatadi.

Lithuania's Prime Minister Gintautas Paluckas has announced his intention to make changes to the country's migration policy here.
He emphasized that some individuals from Central Asian countries tend to radicalize, posing a security threat. Consequently, the Lithuanian government is attempting to attract skilled workers from culturally closer countries.
This statement comes after the announcement made by Darius Jauniškis, the head of the State Security Department (SSD), in October 2024, noting that since 2021, the number of migrants from Central Asia has increased fourteenfold, which heightens the risk of radicalization. Jauniškis also revealed that the SSD had identified four individuals related to terrorism in 2023 and 2024, and they were banned from entering the country.
According to migration data in Lithuania, as of October 1, 2024, there are 10.6 thousand Uzbekistanis and 7.2 thousand Tajikistanis living in the country. These numbers have significantly increased compared to 2022. The SSD associates this growth with the risk of radicalization.
Paluckas emphasized that Lithuania plans to review its visa issuance and document verification centers and strengthen cooperation with culturally closer countries. This is aimed at ensuring the country's security and reducing the risk of radicalization.
This decision signifies significant changes in Lithuania's migration policy and demonstrates the country's serious approach to ensuring security.