O'zbekiston AQShga 100 milliard dollarlik sarmoya kiritadi
Prezident Donald Trump O‘zbekiston va AQSH o‘rtasida misli ko‘rilmagan savdo-iqtisodiy kelishuv imzolanganini ma’lum qildi.
'O'zbekiston AQShga 100 milliard dollarlik sarmoya kiritadi'ning rasmi
Ma'lumotga ko'ra, yaqin uch yil ichida O'zbekiston AQShning muhim minerallar, aviatsiya, avtomobil butlovchi qismlari, infratuzilma, qishloq xo'jaligi, energetika, kimyo va axborot texnologiyalari kabi sohalariga qariyb 35 milliard dollar sarmoya kiritadi.
Keyingi o'n yilda esa bu ko'rsatkich 100 milliard dollardan oshishi kutilmoqda.
Trump Mirziyoyevga hamkorlik uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatlar o'rtasidagi uzoq muddatli munosabatlarga umid bildirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ham "C5+1" sammitida usbu sarmoya dasturi haqida so'zlab, loyihalarning strategik ahamiyatga egaligini ta'kidladi.

Uzbekistan will invest $100 billion in the United States.
According to information, in the next three years, Uzbekistan will invest nearly 35 billion dollars in key U.S. sectors such as critical minerals, aviation, auto parts, infrastructure, agriculture, energy, chemistry, and information technology.
In the next ten years, this figure is expected to exceed 100 billion dollars.
Trump expressed gratitude to Mirziyoyev for the cooperation and expressed hope for long-term relations between the two countries.
President Shavkat Mirziyoyev also spoke about this investment program at the "C5+1" summit, emphasizing the strategic importance of the projects.