Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin Rossiyaga rasmiy tashrif bilan boradi. Bu haqda Kreml matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin 7-10 may kunlari Rossiyaga rasmiy tashrif bilan boradi hamda Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etadi.
Ma’lum bo‘lishicha, tashrif davomida tomonlar har tomonlama sheriklik va strategik hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish bo‘yicha asosiy masalalarni, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb muammolarni muhokama qiladi.
Shuningdek, bir qator ikki tomonlama hukumatlararo va idoralararo hujjatlarning imzolanishi rejalashtirilgan.

Why does Xi Jinping want to go to Russia?
At the invitation of the President of Russia, President of the People's Republic of China Xi Jinping will pay an official visit to Russia on May 7-10.
Image of 'Why does Xi Jinping want to go to Russia?'
President of the People's Republic of China Xi Jinping will pay an official visit to Russia. This was reported by the Kremlin press service.
It is noted that at the invitation of Russian President Vladimir Putin, President of the People's Republic of China Xi Jinping will pay an official visit to Russia on May 7-10 and will participate in ceremonial events dedicated to the 80th anniversary of the victory in the Second World War.
During the visit, the parties will discuss key issues related to the further development of comprehensive partnership and strategic partnership relations, as well as pressing issues on the international and regional agenda.