O‘zbekiston-Afg‘oniston biznes-forumida 45 million AQSH dollariga teng bo‘lgan 16 ta bitim imzolandi
Afg‘oniston o‘z tadbirkorlariga yaratilayotgan imtiyozlar uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi.
'O‘zbekiston-Afg‘oniston biznes-forumida 45 million AQSH dollariga teng bo‘lgan 16 ta bitim imzolandi'ning rasmi
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxobov boshchiligidagi mamlakatimiz ishbilarmon doiralari vakillaridan iborat delegatsiyaning Kobulga safari doirasida O‘zbekiston-Afg‘oniston biznes-forumi va "V2V" shaklidagi uchrashuvlar tashkil etildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Forumning ochilish marosimida Afg‘oniston sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Ahmadulloh Zohid so‘zga chiqib, O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha amalga oshirayotgan tashqi siyosati, hamkorligi va xalqaro maydonda afg‘on xalqini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida olib borayotgan sa’y-harakatlarini yuksak baholadi. U, shuningdek, "Termiz xalqaro savdo markazi", Kobul va Mozori-Sharif shaharlarida "O‘zbekiston savdo uy"lari ochilganini e’tirof etgan holda, mazkur tarmoqlar imkoniyatlaridan ikki mamlakat biznes vakillari unumli foydalanishlari muhimligini ta’kidladi.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxobov o‘z navbatida mamlakatlarimiz hukumatlari say-harakatlari tufayli so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi savdo hajmi sezilarli darajada oshganini urg‘uladi.
Afg‘oniston savdo va investitsiyalar palatasi raisi Muhammad Yunus Momand O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarning faol rivojlanib borayotganini alohida ta’kidlab, afg‘on tadbirkorlariga yaratilayotgan imtiyozlar uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi.
Rasmiy tadbirdan so‘ng 96 nafar o‘zbekistonlik va 110 nafar afg‘on tadbirkorlari ishtirokida biznes-forum va "B2V" uchrashuvlar tashkil etildi. Muloqot chog‘ida oziq-ovqat, elektrotexnika mahsulotlari va qurilish materiallari sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida ikki davlat ishbilarmonlari va kompaniyalari o‘rtasida umumiy qiymati 45 million AQSH dollariga teng bo‘lgan 16 ta bitim imzolandi.

At the Uzbekistan-Afghanistan business forum, 16 agreements worth 45 million US dollars were signed.
Afghanistan expressed its gratitude to the leadership of Uzbekistan for the privileges being created for its entrepreneurs.
Image of 'At the Uzbekistan-Afghanistan business forum, 16 agreements worth 45 million US dollars were signed.'
The head of the Chamber of Commerce and Industry, Davron Vakhobov, led a delegation of our country's business community representatives on a trip to Kabul, where the Uzbekistan-Afghanistan business forum and "B2B" meetings were organized, reports the "Dunya" IA correspondent.
During the opening ceremony of the forum, the Deputy Minister of Industry and Trade of Afghanistan, Ahmadulah Zahid, spoke highly of the foreign policy of the President of Uzbekistan towards Afghanistan, the cooperation and efforts to support the Afghan people in every way on the international stage. He also acknowledged the opening of the "Termez International Trade Center", and the "Uzbekistan Trade Houses" in Kabul and Mazar-i-Sharif cities, emphasizing the importance of both countries' business representatives effectively using the opportunities of these sectors.
In turn, the head of the Chamber of Commerce and Industry, Davron Vakhobov highlighted the significant increase in trade volume between Uzbekistan and Afghanistan over the past years due to the efforts of our countries' governments.
The head of the Afghanistan Chamber of Commerce and Investments, Muhammad Yunus Momand, specifically pointed out the active development of trade-economic relations between Uzbekistan and Afghanistan, and expressed gratitude to the leadership of Uzbekistan for the privileges provided to Afghan entrepreneurs.
After the official event, a business forum and "B2B" meetings with the participation of 96 Uzbek and 110 Afghan entrepreneurs were organized. During the dialogue, the prospects for implementing joint projects in the areas of food, electrical products, and construction materials were discussed.
At the conclusion of the negotiations, 16 agreements worth a total of 45 million US dollars were signed between the entrepreneurs and companies of the two countries.