Toshkentda kannabis yetishtirgan, Xorazmga esa opiy olib ketayotgan shaxslar ushlandi
Toshkent shahri va Xorazm viloyatida giyohvandlik vositalari savdosi bilan bog'liq ikki holat fosh etildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati ma'lum qildi.
Qayd etilishicha, Davlat xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari xodimlari hamkorligida o'tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari davomida uy sharoitida gidroponika usulida giyohvandlik o'simliklari yetishtirib, ularni internet orqali sotish bilan shug'ullanib kelgan shaxs faoliyatiga chek qo'yilgan.
Xususan, 1996 yilda Toshkent shahrida tug'ilgan, muqaddam sudlangan fuqaroning Mirzo Ulug'bek tumanidagi ko'p qavatli uylardan birida joylashgan vaqtinchalik yashash xonadoni ko'zdan kechirilgan. Tekshiruv davomida plastik idishda saqlanayotgan giyohvandlik vositasi, 300 dona zip-paket, izolenta va elektron tarozi topilgan.
Dastlabki surishtiruvlarda mazkur shaxs Toshkent tumanida joylashgan, onasiga tegishli xonadonda giyohvandlik o'simliklari yetishtirib kelayotgani aniqlangan.
Ushbu manzil ko'zdan kechirilganda 10 tup kannabis o'simligi, bir tup quritilgan giyohvandlik vositasi, shuningdek, ularni parvarishlashda foydalanilgan kimyoviy vositalar hamda elektron tarozi ashyoviy dalil sifatida olingan.
Yana bir holatda esa "Samarqand — Xorazm" yo'nalishida harakatlanayotgan Cobalt rusumli avtomobil Tuproqqal'a tumani hududida to'xtatilib, tekshirilgan.
Natijada avtomobilda yo'lovchi sifatida ketayotgan, Samarqand viloyatining Urgut tumanida yashovchi 2003 yilda tug'ilgan shaxsga tegishli 810 gramm opiy moddasi borligi ma'lum bo'lgan.
Tergovga qadar tekshiruv jarayonida ushbu giyohvandlik vositasi qo'shni davlatdan kontrabanda yo'li bilan olib kirilgani va uni Xorazm viloyatida sotish rejalashtirilgani aniqlangan.

Individuals who cultivated cannabis in Tashkent and were transporting opium to Khorezm were detained.
Image of 'Individuals who cultivated cannabis in Tashkent and were transporting opium to Khorezm were detained.'
Two cases related to drug trafficking have been uncovered in Tashkent city and Khorezm region. This was reported by the State Security Service reported.
According to reports, during operational-search activities carried out in cooperation between the State Security Service and internal affairs bodies, the activities of a person who had been growing narcotic plants using the hydroponic method at home and selling them via the internet were stopped.
In particular, a temporary residence of a citizen born in 1996 in Tashkent, previously convicted, located in one of the multi-story buildings in the Mirzo Ulugbek district was inspected. During the inspection, a narcotic substance stored in a plastic container, 300 zip-lock bags, tape, and an electronic scale were found.
Preliminary investigations revealed that this person had been growing narcotic plants in a residence belonging to his mother located in Tashkent district.
When this address was inspected, 10 cannabis plants, one dried narcotic substance, as well as chemicals used for their cultivation and an electronic scale were seized as physical evidence.
In another case, a Cobalt car traveling on the "Samarkand — Khorezm" route was stopped and inspected in the Tuprakkala district.
As a result, it was found that a passenger in the car, a person born in 2003, living in the Urgut district of Samarkand region, had 810 grams of opium.
During the pre-investigation check, it was determined that this narcotic substance was smuggled from a neighboring country and was planned to be sold in the Khorezm region.