O‘zbekistonning bir qator hududlarida fuqarolarni noqonuniy yo‘llar bilan “Haj” ziyoratiga yuborishga uringan firibgarlarga qarshi jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Davlat xavfsizlik xizmati hamda ichki ishlar organlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida quyidagi holatlar aniqlandi:
Andijon: So‘ngan firma nomidan 50 ming dollar olgan shaxs qo‘lga tushdi
1966 yilda tug‘ilgan, avval bir necha marta sudlangan andijonlik shaxs, faoliyati to‘xtagan turistik firma nomidan 10 nafar fuqaroni “Haj”ga yuborishni va’da qilgan. Evaziga har biridan 5 ming dollardan — jami 50 ming dollar olgan paytda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Qarshi: “Haj” orqali $14 ming talab qilgan tadbirkor fosh bo‘ldi
Qarshi shahrida tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi 1985 yilda tug‘ilgan shaxs, bir fuqaro va uning qarindoshini tanishlari orqali ziyoratga yuborishni va’da qilgan. Evaziga 14 ming dollar olgan paytda ushlangan.
Namangan: Turizm menejeri 20 dollar ming talab qilib, $10 ming olgan
Namangandagi turistik firmalardan birining xodimi Saudiya Arabistoniga 2 nafar fuqaroni yuborish evaziga 20 ming dollar talab qilgan. Ulkan mablag‘ning 10 ming dollarini olgan paytda huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan qo‘lga olingan.
Toshkentdagi firma xodimi Qo‘qonda 9 dollar ming bilan ushlandi
Toshkentda ishlovchi turistik firma vakili Farg‘onaning Toshloq tumanidan bo‘lgan fuqaroni “Haj” ziyoratiga yuborishni va’da qilib, Qo‘qon shahrida 9 ming dollar olgan. Uning noqonuniy harakatlariga huquqni muhofaza qiluvchi idoralar chek qo‘ygan.
Hozirda ushbu shaxslarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Haj ziyorati — muqaddas ibodat. Buni savdoga aylantirish — nafaqat qonun, balki insof va vijdonga ham zid.

Criminal cases have been initiated against fraudsters attempting to send citizens from various regions of Uzbekistan on the "Hajj" pilgrimage through illegal means. The State Security Service and internal affairs agencies conducted prompt actions, resulting in the discovery of the following cases:
Andijan: An individual was caught having taken $50 thousand in the name of a defunct company
A person from Andijan, born in 1966 and previously convicted several times, promised to send 10 citizens on a "Hajj" pilgrimage in the name of a tourist company that had ceased operations. He was caught red-handed having received a total of $50 thousand — $5 thousand from each.
Karshi: A businessman demanding $14 thousand for a "Hajj" trip was exposed
A person in Karshi, engaged in business, born in 1985, promised to send a citizen and their relative on a pilgrimage through acquaintances. He was detained after having received $14 thousand.
Namangan: A tourism manager who demanded $20 thousand was caught with $10 thousand
An employee of one of the tourist companies in Namangan demanded $20 thousand to send 2 citizens to Saudi Arabia. Law enforcement detained him upon receiving a large sum of $10 thousand.
An employee from a Tashkent company was detained in Kokand with $9 thousand
A representative of a tourist company working in Tashkent promised to send a citizen from the Tashloq district of Fergana on a "Hajj" pilgrimage and was caught in Kokand city with $9 thousand. His illegal actions were stopped by law enforcement agencies.
Currently, criminal cases have been initiated against these individuals, and investigative actions are underway.
Hajj pilgrimage is a sacred act of worship. Turning it into a business is contrary not only to the law but also to conscience and morality.