Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki O‘zbekiston bo‘ylab 110 ta sug‘orish nasos stansiyasini modernizatsiya qilish uchun 250 million dollargacha bo‘lgan suveren kredit ajratadi. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida bu borada tegishli bitim imzolandi. Suveren kredit davlat tomonidan olingan qarz mablag‘i bo‘lib, bu qarz bo‘yicha mas’uliyat bevosita davlat zimmasida bo‘ladi.
Loyihada 10 ta hudud qamrab olinadi va u O‘zbekiston sug‘orish tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha Milliy dastur ijrosiga ko‘maklashadi. Natijada yiliga 251 ming megavatt soat elektr energiyasi tejaladi va atmosfera havosiga chiqariladigan karbonat angidrid miqdori 117 ming tonnadan ortiq kamayadi. Shuningdek, loyiha doirasida nasos stansiyalarining tomlariga quyosh panellari o‘rnatilishi kabi qo‘shimcha infratuzilma ham yangilanadi.
Hozirgi kunda YETTBning O‘zbekistondagi investitsiyaviy portfeli 5,6 milliard yevro qiymatidagi 181 ta loyihani o‘z ichiga oladi. Mablag‘larning asosiy qismi xususiy sektorni rivojlantirishga yo‘naltirilgan. O‘zbekiston besh yildirki, Markaziy Osiyoda YETTB investitsiyalarining eng yirik manzili bo‘lib qolmoqda.

The European Bank for Reconstruction and Development allocates up to 250 million dollars in sovereign loans for the modernization of 110 irrigation pump stations across Uzbekistan. This was reported by the press service of the Ministry of Investments, Industry and Trade here.
A relevant agreement was signed within the frame of the Tashkent International Investment Forum. A sovereign loan is loan funds obtained by the state, and the responsibility for this loan lies directly with the state.
The project will cover 10 regions and will assist in the execution of the National Program for the Modernization of the Uzbekistan irrigation system. As a result, it will save annually 251 thousand megawatt hours of electricity and reduce the amount of carbon dioxide emissions into the atmosphere by more than 117 thousand tons. Moreover, the project includes updating additional infrastructure such as installing solar panels on the roofs of pump stations.
Currently, EBRD's investment portfolio in Uzbekistan includes 181 projects worth 5.6 billion euros. The majority of the funds are directed towards the development of the private sector. For five years, Uzbekistan has remained the largest destination for EBRD investments in Central Asia.