Rossiya Ukrainaga dronlar bilan hujum qildi
Bugun, 17 iyun kuni ertalab Rossiya tomonidan Ukraina poytaxti Kiyev bo‘ylab turli tumanlarga zarba berildi. Hujum oqibatida ko‘p qavatli uy shikastlandi, yong‘inlar chiqdi va 16 nafargacha odam jarohatlandi. Bu haqda “Meduza” nashri xabar berdi.
Qayd etilishicha, odamlar poytaxt osmonida dronlar uchgan va ular boshlaridan raketalar o‘tayotganiga o‘xshash tovushlarni eshitgan.
Havo hujumi xavfi to‘g‘risidagi ogohlantirish e’lon qilinganidan keyin ham yetti soatdan ziyod vaqt mobaynida amalda qolgan.
Poytaxtdan tashqari hududlar ham hujumga uchragan, jumladan, Kiyev atrofidagi joylar va janubi-sharqiy Zaporoje shahri. U yerda hududiy gubernator kamida to‘rtta zarba qayd etilganini ma’lum qildi.
Kiyev shahar hokimi Vitaliy Klichko Telegram orqali bergan ma’lumotga ko‘ra, jarohatlanganlarning ko‘pchiligi shahar markaziga yaqin joylashgan Solomyanskiy tumanida bo‘lgan.
U yerda dron ko‘p qavatli uyning ustki qavatini va boshqa turarjoy bo‘lmagan binolarni shikastlagan.
Kiyev harbiy ma’muriyati rahbari Timur Tkachenko 5 ta tumanda jami 12 ta zarba qayd etilganini aytdi.
Nishonlar orasida shaharning sharqiy chetida joylashgan bolalar bog‘chasi ham bo‘lgan.
“Poytaxtga murakkab hujum amalga oshirilmoqda. Rossiyaliklar raketalar va dron zarbalarini birgalikda qo‘llamoqda. Turli tumanlarda yong‘inlar chiqdi, tezkor xizmatlar faoliyat olib boryapti”, deb yozdi Tkachenko.

Today, on the morning of June 17, Russia launched strikes on various districts of the Ukrainian capital, Kyiv. The attack resulted in damage to a multi-story building, caused fires, and injured up to 16 people. This was reported by the “Meduza” publication.
It is noted that people heard noises resembling drones flying in the capital's sky and rockets passing overhead.
The air raid warning remained in effect for more than seven hours after it had been announced.
Areas outside the capital were also attacked, including locations around Kyiv and the southeastern city of Zaporizhzhia. There, the regional governor reported at least four strikes.
According to information provided by Kyiv Mayor Vitaliy Klitschko via Telegram, most of the injured were in the Solomyanskyi district, located near the city center.
There, a drone damaged the upper floors of a multi-story building and other non-residential buildings.
The head of Kyiv's military administration, Timur Tkachenko, said that a total of 12 strikes were recorded in 5 districts.
Among the targets was a kindergarten on the city's eastern outskirts.
“The capital is under a complex attack. Russians are using missiles and drone strikes in combination. Fires broke out in various districts, and emergency services are actively working,” Tkachenko wrote.